image

Beraat Kandili münasebeti ile Kur’an Nesli Platformu Batman İl Koordinatörü Rıdvan Üzümcü tarafından yapılan açıklamada; “Bizleri bir kez daha bu güzel Berat Gecesine ulaştıran Rabbimize hamd ediyoruz. Resulü Hz. Muhammed Mustafa'ya, ehlibeytine, ashabına salat ve selam olsun. Öncelikle Filistin topraklarını gasp etmiş Siyonistlerin yıllardır sürdürdüğü ve son beş aydır dozajını vahşice artırdığı soykırımı gündemimizden düşürmediğimizi belirtmek ve ümmetin idarecilerinin suskunluğunu, kınamakla yetinmelerini hesabı şiddetli olan Rabbimize havale ettiğimizi belirtiyor ve tüm İslam devletlerinin başındaki idarecilere, konuşmaktan ziyade şu mübarek günlerde fiili adım atılması ve işgalci israil’le tüm ilişkilerin sonlandırılması gerektiğine olan inancımızı ve talebimizi hatırlatıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Mesajın devamında İl Koordinatörü Üzümcü, “Ramazan ayının müjdecisi olarak kabul edilen Berat Kandili Şaban ayının 15. gecesinde yani 24 Şubat Cumartesi'yi Pazar'a bağlayan gece idrak edilecek. Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadis-i şeriflerinde “Şaban ayının 15. gecesi geldiğinde, geceyi uyanık ve ibadetle, gündüzünü oruçlu olarak geçirin. O gece güneş battıktan sonra Allah, rahmetiyle dünya semasına tecelli eder ve şöyle seslenir: "İstiğfar eden yok mu affedeyim ve bağışlayayım. Rızık isteyen yok mu hemen rızık vereyim. Başına bir musibet gelen yok mu hemen sağlık ve afiyet vereyim. Böylece tan yerinin ağırmasına kadar bu durum devam eder. (İbni Mace)” ifadelerini kullandı.

Üzümcü son olarak yaptığı açıklamada, “Bu hususta unutmayalım ki, Beraat bizi Ramazan'a hazırlama anlamında büyük bir nimettir ki Allah Resulü’nün (s.a.v) bir hadis-i şerifinde "Ramazan ayına girip çıktığı halde günahları affedilmemiş olan İnsanın burnu sürtülsün" (Tirmizi) demesi gösteriyor ki Ramazan ayına bizler ne kadar nurlu bir iman ile girersek o derece affedilmeye yakın oluruz. Bu yüzden Şaban ayının 15. gecesinde beratımızı alarak Ramazan ayına girip tamamen affolunmuş bir sekilde çıkabilmek için ibadetlerle ve güzel ahlak ile hazırlığımızı yapmalıyız. Bu gecenin ümmetin beratına vesile olmasını Gazze'nin, Mescid-i Aksa'nın dolayısıyla tüm İslam beldelerinin özgürlüğüne kavuşmasına vesile olmasını yüce rabbimizden niyaz ediyor; tüm İslam aleminin Leyle-i Beratını tebrik ediyoruz.” ifadelerine yer verdi. MUHARREM KAYIK

0 yorum

FİKRİNİZİ BELİRTİN

Zorunlu alanları doldurunuz *