image

18 Eylül Tarihte Bugün Neler Oldu?

18 Eylül tarihinin detaylarını sizler için derledik. Peki 18 Eylül'de kim doğdu, kim öldü, neler oldu? 18 Eylül dünyada ne günü? İşte tarihe kazınan ve merak uyandıran 18 Eylül Tarihte Bugün...

18 Eylül'de Meydana Gelen Olaylar

1739 - Osmanlı Devleti ile Avusturya Arşidüklüğü ile Belgrad Antlaşması'nı imzaladı.

1790 - Osmanlı ile Avusturya arasında Yergöğü Ateşkes Antlaşması imzalandı. 1787’de başlayan Osmanlı-Rus savaşları sırasında Avusturya ile Yergöğü’de yapılan savaşta Avusturya yenilmişti.

1837 - New York'ta Broadway 259 numaralı adreste sonraları adı Tiffany & Co olan Tiffany & Young isimli bir eşya dükkanı açıldı.

1851 - Amerikan gazetesi New York Times yayımlanmaya başlandı.

1921 - Sakarya Meydan Muharebesi'nin kazanılmasının ardından Mustafa Kemal Paşa, Ankara'ya döndü.

1922 - Erdek ve Biga'nın kurtuluşu.

1923 - Hindistan Direnişi, Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesinin önemli hamlelerinden biri olan sivil itaatsizlik kampanyası başlattı. Sömürgeci İngiliz yönetimine karşı her türlü konuda sessiz itaatsizlik ve boykot uygulanmaya başlandı.

1924 - Mustafa Kemal medreselerin açılmasını isteyen Alimlere hitaben "Mektep istemiyorsunuz Halbuki millet onu istiyor. Bırakınız artık bu zavallı millet, bu memleket evladı yetişsin Medreseler açılmayacaktır; millete mektep lazımdır" dedi. Halbuki Mektepler de tıpkı Medreseler gibi eskiden beri var olagelmiştir. Alimlerin ve Müslüman Halkın isteği Medreselerin tıpkı Mektepler gibi açık tutulması ve Halkın manevi gelişmesinin yegâne yolu olan bu ilim irfan merkezlerinin yasaklanmamasıydı. Öte yandan ‘medreseler açılsın ve mektepler kapatılsın.’ şeklinde bir talep ne alimlerden ne de başka birilerinden gelmiş değildir. Öte yandan komünist ülkeler haricinde dünyanın hiçbir toplumu dini eğitim ve öğretim yapan kurumları yasaklamış değildir.

1932 - İlk Türkçe Ezan! Ezan Türkçe okundu. 1931 yılının Aralık ayında, Mustafa Kemal’in cumhurbaşkanlığı döneminde İsmet İnönü'nün başbakanlığı döneminde dokuz hafız, Dolmabahçe Sarayı’nda ezanın ve hutbenin Türkçeleştirilmesi çalışmalarına başladı.

Kur'an’ın Türkçe tercümesi ilk kez 22 Ocak 1932 tarihinde İstanbul’da Yerebatan Camii’nde Hafız Yaşar (Okur) tarafından okundu. Bundan 8 gün sonra, 30 Ocak 1932 tarihinde ise ilk Türkçe ezan, Hafız Rıfat Bey tarafından Fatih Camii’nde okundu. 3 Şubat 1932 tarihine denk gelen Kadir Gecesi’nde de Ayasofya Camii’nde Türkçe Kuran, tekbir ve kamet okundu. 18 Temmuz 1932 tarihinde Diyanet İşleri Riyaseti, ezanın Türkçe okunmasına karar verdi. Takip eden günlerde, yurdun her yerindeki Evkaf Müdürlüklerine Türkçe ezan metni gönderildi. 4 Şubat 1933 tarihinde, müftülüklere ezanı Türkçe okumalarını, buna uymayanların kati ve şedit (kesin ve şiddetli) bir şekilde cezalandırılacaklarını bildiren bir tamim gönderildi. Nitekim ezanı Arapça aslı ile okumak isteyen birçok alim ve vatandaş hapsedilmiş ve bazıları da katledilmiştir. Ezan, Hitler dönemi Almanya’sında Almanca okunsaydı bu bütün dünyada da Türkiye’de de Faşizm’in uç örneklerinden biri olarak algılanacak ve dillendirilecekti.

Aynı uygulama Türkiye’de ve Mustafa Kemal tarafından uygulandığında da dünyanın algısı değişmemiş ama Türkiye’de laikçi kesim bunu çağdaşlık olarak lanse ettirme uğraşı içerisine girmiştir. Türkçe Ezan uygulaması 1950’de Demokrat Parti’nin iktidara gelişinin ardından ortadan kalkmıştır. Bununla ilgili de bir yanlış algı da vardır ki, bu da Türkçe Ezanın kaldırılıp yerine Arapça Ezanın getirildiği algısıdır. Aslında Türkçe Ezan hiçbir zaman kaldırılmamış ve halen isteyenler okuyabilmekte serbesttirler. O dönemde yapılan, yasaklanmış olan Arapça Ezanın serbest bırakılmasından başka bir şey değildir. Fakat asli ezan serbest kalınca kimse Türkçe Ezan uydurmasına aldırış etmemiş ve o ana kadar Türkçe Ezan okuyan tüm Müezzin ve İmamlar Arapça ezan okumaya başlamışlardır. Bu dahi Türkçe Ezanın baskı ve zulümle okutulduğunu gösteren apaçık bir delildi.

1934 - Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, Milletler Cemiyeti'ne girdi.

1937 - Nyon Antlaşması, TBMM'de kabul edildi. Nyon Antlaşması 1937'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi. Nyon Antlaşması Akdeniz'de korsanlık faaliyetlerine karşı uluslararası ortak önlemleri içeriyordu. Bu antlaşmayla Türkiye’nin kıyıları da uluslararası kontrolün altına giriyordu.

1956 - Efes'te 1926'dan beri sürdürülen arkeolojik kazılarda, Prytaneion adı verilen bölümde, dünyaca ünlü Artemis heykeli gün ışığına çıkarıldı.

1960 - Milli Birlik Komitesi’nin eski iktidar üyelerini Yassıada'da yargılama kararı üzerine Kurulan araştırma komisyonları çalışması sona erdi. Eski iktidara atfedilecek suçlar Anayasa'yı ihlal, vatana ihanet, 28 Nisan olayları, İsmet İnönü'ye hazırlanan suikastlar, yolsuzluklar ve döviz kaçakçılığı olarak belirlendi. Anayasa’yı baştan sona postallarının altında ezerek iktidara el koyan Cunta, Anayasa’nın bir iki maddesini ihlal etme suçlamasıyla eski iktidarı idam sehpasına götürüyordu. Cunta’nın enteresan uygulamalarından bir tanesi de tıpkı Mustafa Kemal’e muhalefet edenlerin İzmir suikastı iddiasının bahane edilerek ortadan kaldırılması gibi İsmet İnönü için de birtakım suikastların ihdas edilip bu bahane ile muhalifleri ortadan kaldırma yöntemine başvurmasıydı.

1961 - Yassıada mahkumları verilen idam cezalarının infaz edilmesinin ardından Kayseri Cezaevi'ne nakledildi.

1962 - Kıbrıs'ta Rauf Denktaş'a suikast girişiminde bulunuldu.

1970 - 8 aydır tutuklu öğrenci liderleri Deniz Gezmiş ve Cihan Alptekin tahliye edildiler.

1970 - Dünya'nın efsane elektro gitaristlerinden kabul edilen ayrıca Hippi Harekâtı'nın öncülerinden olan, ABD'li müzisyen ve Rock’çu Jimy Hendrix, aşırı dozda uyuşturucudan öldü. Hippi, yaşam tarzı aslında bugünkü mutlak retçiliğin temellerini atan bir oluşumdur. Dünyanın, üzerindeki tüm bitki, hayvan ve insanlara ait olduğunu kabul eden apolitik bir görüştür. Kendilerine asla sınır koymayan, var olan tüm yetkilileri reddeden, komün hayatını savunan ve tıpkı hayvan ve bitkilerde olduğu gibi insanlar için de sınırsız bir özgürlük isteyen bir harekettir.

1960'lı yıllarda dönemin komünist ve faşist yapılanmalarına karşı çıkan, özgürlüğün bireyin kendi içinde olduğunu savunan ancak uygulamaları ile anarşist düşünce tarzından ayrılan, bir gruptur. Hippiler daha çok "freaks" yani "uyuşturucu muptelaları” diye adlandırılır. Tamamen hayvani bir özgürlük taraftarı olan bu oluşum da manevi bunalım yaşayan Batı gençliğinin müzmin arayışlarından bir tanesi idi ve geçen zaman bunun da bir çözüm olmadığını göstermişti.

1972 - Münih Olimpiyatları'nda kanlı gün. Münih'te düzenlenen Yaz Olimpiyatları sırasında, Kara Eylül örgütüne bağlı silahlı militanlar tarafından yapılmış saldırı. İsrail Olimpiyat takımının on bir üyesinin rehin alındığı olay, rehineler ve bir polisin ölümü ile sonuçlanmıştır.

1974 – Cumhuriyet Halk Partisi-Milli Selamet Partisi koalisyonu politik nedenlerle bozuldu. Kıbrıs Harekatı’nın asıl mimarının Necmettin Erbakan olduğu görüşünün yaygınlaşması üzerine ikinci plana düşen iktidarın büyük ortağı CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, başbakanlıktan istifa etti.

1980 - 12 Eylül Cuntası, AP’den 7, CHP'den 25, MHP'den 11, MSP'den 5 ve Bağımsızlardan 2 olmak üzere toplam 50 parlamenterin gözetim ve güvence altına alındığını açıkladı. Gözaltına alınanlar eski parlamenter olunca bunun da adı güvence altına alma olarak değişmişti.

1980 - 12 Eylül darbesinin elebaşıları Kenan Evren ve MGK üyeleri, TBMM'de törenle ant içtiler. Üyelerin adları şöyle: Milli Güvenlik Konseyi ve Genel Kurmay Başkanı Kenan Evren, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Celasun. TBMM’yi canı istediği zaman basıp feshedenlerin TBMM’deki yeminlerinin ne değeri vardı bilinmez ama ‘bir daha Anayasa’yı çiğnemeyeceğimize ve darbe yapmayacağımıza…’ şeklinde bir yemin mi edildiği merak konusu oldu.

1980 - Sovyetler Birliği ve Küba tarafından Soyuz 38 uzay aracı Kazakistan'daki Baykonur üssünden uzaya gönderildi.

1981 - Fransa'da idam cezası kaldırıldı.

1988 - Irak hükümetinin baskılarından kaçan Kürtlerin Türkiye'ye sığınmalarının ardından onlara Türkçe öğretileceği açıklandı. Faşizan eğilimlerin bütün hızıyla devam ettiği Türkiye’de Kürtlerin yaşadığı dramın orta yerinde, hala birileri asimilasyon peşindeydi ve ‘koyun can derdinde, kasap et derdinde.’ deyimi tam da karşılık bulmaktaydı.

1996 - Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller, KDP Lideri Mesut Barzani ve Türkmenlerle görüşerek, Kuzey Irak’ta bir Türkmen-Kürt yerel yönetiminin kurulacağını ve bu yönetimi Çekiç Güç’ün koruyacağını söyledi.

1997 - 89 ülke kara mayınlarının yasaklanması antlaşmasını onayladı. Amerika Birleşik Devletleri metne imza atmayı reddetti. ABD ve Siyonist İsrail, şu ana kadar menfaatlerini küçük de olsa zedeleyecek bir anlaşmaya imza atmış değillerdir. Öte yandan imzaladıkları birçok antlaşmanın da işlerine gelmeyen bölümlerine uymamışlardır.

2000 - İsrail hükümeti, Filistin ile sürdürdüğü barış görüşmelerini durdurduğunu açıkladı.

2005 - Afganistan'da 1969'dan bu yana ilk parlamento seçimleri yapıldı.

2005 - Televizyonda yayınlanan “Gelinim Olur musun?” programıyla tanınan Ata Türk (24), Adana'da bir otel odasında ölü bulundu. Bu tarz programlar; sebep olduğu manevi cinayetlerin sayısızlığı karşısında zaman zaman da bu tür bedeni cinayetlere yol açmaktadırlar.

2007 - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ilk yurtdışı ziyaretini KKTC'ye yaptı.

18 Eylül'de Doğan Ünlüler

53 - Trajan, Roma İmparatoru (ö. 117)

1752 - Adrien-Marie Legendre, Fransız matematikçi (ö. 1883)

1885 - Üzeyir Hacıbeyov, Azeri Sovyet bestecisi (ö. 1948)

1905 - Greta Garbo, İsveçli sinema oyuncusu (ö. 1990)

1942 - Şenez Erzik, UEFA Yönetim Kurulu 1. As Başkanı

1953 - Grażyna Szapołowska, Polonyalı sinema oyuncusu

1961 - James Gandolfini, ABD'li oyuncu

1969 - Nezha Bidouane, Faslı atlet

1971 - Anna Netrebko, Rus opera sanatçısı

1975 - Jason Sudeikis, ABD'li aktör

1976 - Ronaldo, Brezilyalı futbolcu

1980 - Ahmed Al-Bahri, Suudi Arabistanlı futbolcu

1981 - Beyti Engin, Türk tiyatro oyuncusu ve seslendirme sanatçısı

18 Eylül'de Ölen Ünlüler

96 - Domitian, Roma imparatoru (d. 51)

1180 - VII. Louis, Fransa kralı (d. 1120)

1783 - Leonhard Euler, İsviçreli matematikçi ve fizikçi (d. 1707)

1812 - Safranbolulu İzzet Mehmed Paşa, Osmanlı Sadrazamı (d. 1743)

1937 - Ali Haydar Yuluğ, Türk bürokrat (d. 1878)

1943 - Ahmet Nebil Yurteri, Türk siyasetçi ve din adamı (d. 1876)

1961 - Dag Hammarskjöld, BM Genel Sekreteri (uçak kazası) (d. 1905)

1970 - José Pedro Céa, Uruguaylı futbolcu (d. 1900)

1970 - Jimi Hendrix, ABD'li müzisyen (d. 1942)

1976 - Celal Kargılı, Türk siyasetçi ve gazeteci (d. 1935)

1997 - Orhan Çağman, Türk tiyatrocu (d. 1925)

2010 - Rıdvan Yenişen, Türk bürokrat (d. 1941)

18 Eylül Özel Hafta Gün ve Günler

Azerbaycan Müzik Günü

0 yorum

FİKRİNİZİ BELİRTİN

Zorunlu alanları doldurunuz *