İmsak: Güneş:
4 °C
asd

"TÜRKİYE AFGANİSTAN YÖNETİMİNİ TANIMALI"

Batmanlı siyasetçi, HÜDA PAR Sözcüsü Serkan Ramanlı, "Türkiye, inisiyatif alarak Afganistan yönetimini tanımalı, başta siyasi ve ekonomik olmak üzere her alanda ilişkilerini geliştirmeli, bu konuda diğer İslam ülkelerine örnek ve öncü olmalıdır." çağrısında bulundu.

Afganistan’da 20 yıl süren ABD işgalinin sona ermesinin üzerinden bir yılı aşkın zaman geçtiğini hatırlatan HÜDA PAR Sözcüsü Ramanlı, işgale karşı direnen Afgan halkının, bu süre zarfında İslam Emirliği'ni kurarak ülkede can güvenliği başta olmak üzere huzur ve istikrarı sağlamaya çalıştığına dikkat çekti.

ABD ve Batı dünyasının, Afganistan’da silah zoruyla ve işgalle yapamadığını, ekonomik ve siyasi ambargoyla yapmaya çalıştığına işaret eden Ramanlı, "Kendisi İslam Emirliği’ni tanımadığı gibi hiçbir ülkenin tanımasına da izin vermemektedir. Ayrıca Afganistan halkına ait olan milyarlarca doları da banka hesaplarına bloke koymak suretiyle gasp etmiştir." diye belirtti.

Ramanlı, "Türkiye ve Afganistan kardeş iki ülkedir ve ilişkileri kadimdir. Buna rağmen Türkiye de İslam Emirliği’ni tanımadığı gibi maalesef resmi olarak diyalog dahi başlatmış değildir.  Geçen hafta Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Astana'da 'Asya İşbirliği ve Güven Konferansı Zirvesi'nde ‘Afganistan'ı kendi kaderine terk etmemeli, insani yardım konusunda uluslararası camia olarak desteğimizi sürdürmeliyiz’ şeklinde önemli bir çağrıda bulunmuştu. Ancak Salt insani yardımlarla bir ülke kendi ayakları üzerinde duramaz. Türkiye, inisiyatif alarak Afganistan yönetimini tanımalı, başta siyasi ve ekonomik olmak üzere her alanda ilişkilerini geliştirmeli, bu konuda diğer İslam ülkelerine örnek ve öncü olmalıdır. Türkiye ve Afganistan arasındaki ilişkiler, hem iki ülke hem de ümmet coğrafyası için oldukça önemlidir." ifadelerini kullandı.

AVRUPA ADALET DİVANI’NIN BAŞÖRTÜSÜ KARARI

Avrupa Adalet Divanının, şirketlerin bazı koşullar altında başörtüsü takılmasına yasak getirebileceği yönündeki kararına da değinen Ramanlı, bununla yeni bir skandala imza attığını belirterek, son yıllarda İslam düşmanlığının merkezi haline gelen Avrupa ülkelerinde, bu türden kararlarla faşizmin legalleştirilmeye çalışıldığını vurguladı.

Ramanlı, "Yakın zamanda başka bir ülkenin iç işlerine başörtüsü üzerinden müdahale etmeye kalkan Avrupa’da İslam düşmanlığı ve İslami değerlere yönelik saldırılar ‘özgürlük’ olarak lanse edilirken, başörtüsü ve ibadet özgürlüğü ise faşist kararlarla yasaklanmaktadır." dedi ve şunları ekledi:

Avrupa ülkelerinde yaşayan Müslümanların hayatını her geçen gün zorlaştıran bu yasaklara karşı İslam ülkeleri tepkilerini ortaya koymalıdır. Müslümanların temel haklarını ve ibadet özgürlüklerini kısıtlayan ülkelere karşı uluslararası toplumu harekete geçirmek için gayret göstermelidir. İslam’ı Avrupa’dan silmeye çalışan faşist rejimlerle mücadele edilmedikçe bu yasakların kapsamı her geçen gün genişletilecektir.” HABER MERKEZİ