İmsak: Güneş:
4 °C
asd

SERVİS ÜCRETLERİ VE KANTİN ÜRÜNLERİNİN FİYATLARI DÜŞÜRÜLMELİDİR

SERVİS ÜCRETLERİ VE KANTİN ÜRÜNLERİNİN FİYATLARI DÜŞÜRÜLMELİDİR

Ailelerin çocuklarının seviş ücretlerini ödemekte zorlandığını, öğrencilerin okul kantinlerinde alış veriş yapamayacak durumda olduğunu belirten Batmanlı siyasetçi, HÜDA PAR Sözcüsü Serkan Ramanlı, servis ücretlerinin ve kantin ürünlerinin fiyatlarının düşürülmesini istedi.

Ramanlı yaptığı açıklamada, “Enflasyonda yaşanan olağanüstü yükseliş nedeniyle temel ihtiyaç maddelerini dahi karşılamakta zorlanan vatandaşlar, okulların açılmasıyla birlikte çok daha zorlu bir süreçle karşı karşıya kalmıştır. Aileler, çocuklarının eğitimi için ihtiyaç duyulan kırtasiye malzemelerinin temininde son derece zorlanmaktadır. Çoğunlukla Üniversite öğrencilerinin kullandığı toplu ulaşım hizmetlerinde de fahiş fiyatlar söz konusudur. Ulaşımda temel gider kalemi olan akaryakıtın en yüksek olduğu zamanda belirlenen servis ücretlerinde, akaryakıt %25 oranında ucuzladığı halde indirim yapılmaması adil olmadığı gibi birileri için de haksız kazanca yol açmaktadır. Ülke ekonomisinde oluşan tabloyu kötüye kullanmak isteyen fırsatçılara karşı sıkı bir denetim mekanizması kurulmalıdır.” Dedi.

Ramanlı, “Diğer yandan Okul kantinlerindeki ürünlerin fiyatlarındaki artış, öğrencilerin beslenmesinde ciddi sıkıntılara yol açmaktadır. Kantin işletmecileri, idarelerce aşırı oranda yükseltilen kiralardan şikâyet etmektedir. Okul idarecilerinin kantin kiralarında %100’ün üzerinde artış yapması kantin işletmecilerinin maliyetlerine ve doğal olarak satış fiyatlarına yansımaktadır. Kantin kiralarında yıllık zam oranı %25’i geçmemelidir. Kiralarda indirime gidilmek suretiyle oluşacak maliyet azalışlarının kantin ürünlerine yansıtılması sağlanmalıdır.” Dedi.

ÇİFTÇİ, TARLASINDAN KOPARILMAMALI

Çiftçilerin sorununa da değinen Ramanlı, “Yeni bir ekim döneminin arifesindeyiz ve hala tarım maliyetleri yükselmektedir. Bu durum TÜİK rakamlarına da yansımış ve girdi endeksindeki son bir yıllık artış %133 olarak tespit edilmiştir. Bu artışlarda Türkiye’deki krizin ve uluslararası gelişmelerin etkisi büyük olsa da hiçbir gerekçe çiftçiyi toprağını ekip biçmekten alıkoymamalı, tarladan koparmamalıdır. Çiftçinin Bugün yüksek maliyetlerle yapacağı ekimin, hasat döneminde kendisine bol kazanç olarak geri döneceğinin umudu ve güvencesi şimdiden verilmelidir.” Dedi.

Ramanlı şunları söyledi: ”Geçen sene bu vakitlerde yaptığımız uyarılara rağmen özellikle gübre fiyatlarına ilişkin bir çalışma maalesef yapılmadı. Birçok çiftçi artan maliyetler karşısında kararsızlık içerisinde kalarak ya gübre kullanmadı ya da farklı tercihlere yöneldi. Bu da çeşitli verim kayıplarına ve üretimde dengesizliklere sebep oldu. Bu yıl henüz vakit varken özellikle gübre fiyatları başta olmak üzere tarımın diğer girdi maliyetlerinin düşürülmesine yönelik çalışmalar yapılmalı, çiftçilerin yeni ekim dönemini tereddütsüz bir şekilde ve emeğinin karşılığını alamama endişesi yaşamadan geçirmesi sağlanmalıdır.” HABER MERKEZİ