İmsak: Güneş:
4 °C
asd

Açlık ve yoksulluk sınırı açıklandı!

Açlık ve yoksulluk sınırı açıklandı!

Birleşik Kamu-İş Eylül ayı açlık ve yoksulluk araştırmasını yayımladı. Rapora göre açlık sınırı 7 bin 667 liraya, yoksulluk sınırı ise 22 bin 377 liraya çıktı.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Açlık- Yoksulluk Araştırılması Eylül ayı raporunu yayınladı. Rapora göre, temel gıda fiyatlarında yaşanan yüksek artışlar ile dört kişilik bir ailenin açlık sınırın eylül ayında 7 bin 667 liraya kadar çıkarırken, yoksulluk sınırı da 22 bin 377 liraya yükseldi.

Basın Yayın Genel Sekreteri Özgür Aras, raporla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak her ay düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz açlık ve yoksulluk araştırmamızın eylül ayı satışlarına göre, açlık sınırı 7 bin 667 liraya ulaştı. Gıda fiyatlarındaki yüksek artış, açlık riski ile bir anda artırılmaktadır. Dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için yapması gereken harcama bir önceki aya göre 385 lira daha artarak 7 bin 667 liraya ulaştı. Yine dört kişilik bu ailenin insan onuruna yarışır bir şekilde yaşayabilmesi için harcaması gereken aylık harcama ise 22 bin 377 lira olarak gerçekleşmektedir.” (HABER MERKEZİ)