İmsak: Güneş:
4 °C
asd

“ÜMİDİMİZ ÖTV’NİN DÜŞMESİDİR”

“ÜMİDİMİZ ÖTV’NİN DÜŞMESİDİR”

Sıfır ve ikinci el araç fiyatlarının halen çok yüksek olduğunu belirten sektör temsilcileri, ÇİP ve ÖTV sorununun giderilmesi halinde araç fiyatlarının ciddi oranda düşeceğini vurguladılar.

Sıfır ve ikinci el araç piyasasında fiyatların aşırı yüksekliğinden ötürü sıkıntılar devam ediyor. Araç ihtiyacı olup almak isteyen birçok vatandaş fahiş fiyatlardan ötürü araç alamıyor. Konuyla ilgili  değerlendirmelerde bulunan Batman’daki bir otomobil bayisinin bölge satış sorumlusu olan Necdet Arburşu, fiyat yüksekliğinin bazı sorunlardan kaynaklandığını ifade etti.

Özellikle pandemi ve sonrasında patlak veren Rusya ve Ukrayna savaşından ötürü birçok fabrikanın üretim yapamaması ve araba parçalarının üretilmemesinin araç fiyatlarını artırdığına dikkat çeken Arburşu, sıkıntının aşılabilmesi için öncelikle hükümetin özel tüketim vergisini (ÖTV) düşürmesi gerektiğini vurguladı.

ÇİP krizinin de başka bir önemli etken olduğuna vurgu yapan Arburşu, özellikle şu anda tedarik konusunda ciddi sıkıntıların olduğunu kaydetti.

“ÖTV İNDİRİMİ İLE İLGİLİ SÖYLENTİ ARAÇ ALIMINI DURDURDU”

Sıfır araçlarda ÇİP krizinin halen devam ettiğini aktaran Arburşu, “ÇİP krizinin de haricinde parça sıkıntısı yaşanmaya başlandı. Bu da Rusya ve Ukrayna savaşından kaynaklandı. Piyasada ÖTV indirimi ile ilgili söylentilerin de oluşması araç alımını durdurdu.” diye konuştu.

“SIFIR ARAÇLARDA ÜRETİM ARTMALI, ÇİP VE PARÇA KRİZİGİDERİLMELİDİR”


İkinci el araçların fiyatlarının da bayağı yüksek olduğunu söyleyen Arburşu, şöyle devam etti:

“İkinci el araç fiyatlarının düşmesi için sıfır araçlarda üretimin artırılması, ÇİP ve parça krizinin giderilmesi gerekiyor. Bir de ÖTV’nin düşürülmesiyle beraber araç piyasasının canlanacağına ve ikinci el piyasasının düşeceğine inanıyoruz.”

Şu anda dünya genelinde sıfır araç üretiminde ÇİP ve parça krizinden dolayı sıkıntıların yaşandığına dikkat çeken Arburşu, “Bu nedenden dolayı sıfır araç üretimi bayağı düşük ve araç taleplerine cevap veremiyoruz.” dedi.

“Hatta her aracı da getirtemiyoruz” diyen Arburşu, “Şu an sıfır araç satışlarımız iyi ama son bir haftadır ÖTV düşecek diye çıkan haberlerden dolayı bir durgunluk var. Şu anki ümidimiz ÖTV’nin düşmesidir. Çünkü bu söylemden sonra halk araç alımlarını biraz erteledi.” ifadelerini kullandı.

“SIFIR ARAÇLARIN AZLIĞI İKİNCİ EL ARAÇLARIN FİYATINIYÜKSELTEN DİĞER BİR ETKENDİR”

İkinci el araçlardaki yüksek fiyatın sebeplerinden birisinin ise sıfır aracın piyasada olmamasından kaynaklandığını kaydeden Arburşu, son olarak şunları söyledi:“Sıfır araçlar piyasaya az geldiğinden dolayı insanlar mecburen ikinci el araçlara yöneliyor. Bütün sektörlerde olduğu gibi ikinci el araçlarda maalesef fırsatçılar da fiyatları yüksek tutmaya çalışıyorlar. Tabi sıfır araçlarımızın da fiyatları çok yüksek. 2019 yılında 70 bin liraya sattığımız aracın fiyatı şu anda 480 bin lira. Araç piyasasının canlanması için sıfır araç üretimin artması ve ÖTV’nin düşmesi gerekiyor.” HABER MERKEZİ