Akşam: Yatsı:
4 °C
asd

HÜDA PAR’DAN KÜRDİSTAN AÇIKLAMASI

HÜDA PAR’DAN KÜRDİSTAN AÇIKLAMASI

Kürtlerin yaşadığı coğrafyanın adı olan "Kürdistan" kavramına yönelik geliştirilen inkâr politikasının artarak devam ettiğini belirten HÜDA PAR, bu söylemin, toplumda bariz bir şekilde nefret ve ayrımcılığı körüklediğini söyledi.


Kürdistan ismi etrafındaki tartışmalara değinen HÜDA PAR Batman İl Başkanlığı, yaptığı açıklamada, "Türkiye'de ve Türkiye'nin dışında Kürdistan diye herhangi bir coğrafi bölge yoktur"  söyleminin, tarihi gerçekleri çarpıtmak ve gerçekliğe karşı gözleri kapatmak olduğu ifade etti. Açıklamanın devamında, "Kürdistan kavramı asırlardan beri Kürtlerin yaşadığı yerlerin adı olarak kullanılmaktadır. Selçuklular, Osmanlılar ve 1. Meclis döneminde bu coğrafyanın adının Kürdistan olduğu, Sayın Cumhurbaşkanı tarafından dahi ifade edilmişti. Bu ismi kullananların bugün gözaltına alınması, hakikatlere meydan okumaktır. Bir halkın yaşadığı coğrafyanın o halk ile isimlendirilmesi değil, inkâr ve asimilasyon politikaları tehdit haline gelmiş, memleketin barış ve istikrarını bozmuş, geride büyük acılar ve travmalar bırakmıştır." değerlendirmesinde bulunuldu.

"KÜRT MESELESİN, EMPERYALİSTLERE HAVALE EDİLMEMELİ"

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:  “Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani’nin yakın zamanda yapmış olduğu 'Kürt sorunu Irak, İran, Türkiye ve Suriye’nin kendi iç meselesidir. Bu ülkeler kendi sınırları içerisinde sorunun çözümünü önemle ele almalıdır. Bu ülkelerde Kürtler ayrıştırılmamalı, aksine yer verilmelidir' açıklaması, bölgenin barış ve istikrarının nasıl temin edileceğine açıklık getirmektedir.  Kürtlerin yaşadığı coğrafyaya hükmeden devletlerin Kürtlere yönelik ötekileştirici politikaları, ABD merkezli emperyalizm için son derece kullanışlı bir alan oluşturmuştur. Kürt meselesinin, emperyalistlere havale edilmeden temel insan hakları ve kardeşlik bağlamında çözüme kavuşturulabilmesi için herkesi bu yönde politikalar geliştirmeye ve sorumluluk almaya davet ediyoruz.” HABER MERKEZİ