Akşam: Yatsı:
4 °C
asd

HACİZLİ EV VE ARABALARA DİKKAT ÇEKİLDİ

HACİZLİ EV VE ARABALARA DİKKAT ÇEKİLDİ

Batmanlı tanınan âlim Molla Enver Kılıçarslan, bankaların haciz yoluyla elde ettikleri ev ve arabaların satın alınmadan önce iyice araştırılması gerektiğini belirtti.


İTTİHADUL ULEMA Başkanı, Batmanlı âlim Molla Enver Kılıçarslan, "Bankaların haciz yoluyla elde ettikleri ev ve arabaları satın almak caiz midir?" sorusuna yanıt verdi.

Kılıçarslan yaptığı açıklamada, “"Bankaların haciz yoluyla elde ettiği taşınır ve taşınmaz mallara bakılır; eğer haklı yollardan elde edilmişse bankadan satın alınabilir. Çünkü bu mallar bankanın kendisine aittir. İslam'da bir kimse borcunu ödeme hususunda ihmalkâr davranırsa borç veren şahıs veya kurum devlet aracılığıyla gidip onun malına el koyabilir.” İfadelerini kullandı.

Kılıçarslan, “Söz konusu bu mallar faiz borcu gibi haksız sebeplerden dolayı haczedilmişse bankanın bu uygulaması gasp hükmüne gireceğinden bunları satın almak caiz olmaz. Zira satan kişi malın asıl sahibi olmadığından yapılan satış akdi geçersiz sayılır. Bankaların haciz yoluyla elinde bulundurduğu mallar iyi şekilde araştırılmalıdır. Fiyatlarının piyasa değerinden düşük olması alıcıları, yapılan haksızlığa ortak olmaya sevk etmemelidir."  Dedi. VEYSİ GÜLTEKİN