Akşam: Yatsı:
4 °C
asd

“ÖĞRENCİLERİMİZ TEHLİKE ALTINDA”

“ÖĞRENCİLERİMİZ TEHLİKE ALTINDA”

850 öğrenciye sahip okullarının yolunun hem çok dar hem de bariyersiz tren raylarıyla bitişik olduğundan öğrencilerinin büyük tehlike altında bulunduğunu belirten Şehit Ömer Halisdemir Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği, yetkililere çağrıda bulunarak çözüm istedi.


Tilmerç Mahallesi'nde bulunan Şehit Ömer Halisdemir Anadolu Lisesi okul yolunun çok dar olması ve tren yoluna yapışık olması nedeniyle büyük sorun yaşıyor. Özellikle okulun dağılma saatleri sırasında yüzlerce öğrenci aynı anda dar yolu dolduruyor. Öğrencilerin çoğu hiçbir güvenlik önleminin olmadığı demir yolunun üzerinden karşıya geçiyor. Gelip geçen arabalar kalabalık öğrenci grubunun içinden kendilerine yol açmaya çalışıyor.

VELİLER DURUMDAN ŞİKÂYETÇİ

Bu durumun kazalara davetiye çıkardığını, öğrencilerin hayatını tehlikeye attığını vurgulayan Şehit Ömer Halisdemir Anadolu lisesi Okul Aile Birliği Başkanı İbrahim Baskın, mevcut durumdan birçok öğrenci velisinin şikâyetçi olduğunu, kendilerine ve okul yönetimine velilerden sürekli şikâyet geldiğini ifade etti.

KAZALARA DAVETİYE ÇIKARILIYOR


Veliler adına açıklamada bulunan Baskın, “ Öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin çektiği sefalet gözler önünde. 850 öğrenci, 50 civarında öğretmen var. Gün içinde gelip gidenleri de sayarsanız bine yakın insan her gün bu yolu kullanıyor. Yol o kadar dar ki özellikle dağılma saatlerinde trafik uzun süre tıkanıyor. Öğrenciler itişe kakışa yolu geçebiliyorlar. Gelip giden arabalar, servisler öğrencilerin arasına dalmak zorunda kalıyor. Çoğu defa sürücüler öğrencilere yol vermiyorlar. Çok kötü görüntüler ortaya çıkıyor. Kazalara davetiye çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

HİÇ BİR GÜVENLİK ÖNLEMİ OLMADAN ÖĞRENCİLER RAYLARIN ÜZERİNDEN KARŞIYA GEÇİYOR

Dar yolun tren raylarıyla hemen bitişik olduğunu belirten Baskın, “ Okulun yolu tren raylarıyla bitişik. Öğrenciler karşıya geçmek için rayları kullanıyorlar. Demir yolu üzerinden yaya geçiyorlar karşıya. Hiçbir güvenlik önlemi yok, bariyer yok, tedbir yok. Öğrenciler büyük tehlike altında. Allah korusun öğrencilerimizden biri trenin altında kalsa kim hesap verecek?” dedi.


ÜST GEÇİT YAPILABİLİR

Yetkililere başvurmalarına rağmen herhangi bir olumlu gelişme yaşanmadığını söyleyen Baskın, “2019 yılında Devlet Demir Yollarına ve Batman Belediye Başkanlığına yapmış olduğumuz yol genişletme talebimiz maalesef karşılık bulmadı. Gerekçe yolun demir raylarıyla bitişik olması, genişletme imkânının olmaması. Ricamızı tekrarlıyoruz, her hangi bir felaket yaşanmadan, kaza olmadan, öğrencilerimizden biri kazaya kurban gitmeden sorunlarımızı çözün. Yolun genişletilme imkânı var. Karşıya geçmek için bir üst geçit yapılabilir. Ayrıca yol ile tren rayları arasında bariyerler kurulabilir. Güvenlik için tedbir alınabilir.” İfadelerini kullandı.

VELİLER OLARAK SÜREKLİ ENDİŞE İÇİNDEYİZ

Öğrenci velilerinden Çağrı Gezgin ise yaptığı açıklamada, “daracık bir yol, tren raylarıyla bitişik. Bu durum öncelikle öğrenci, öğretmen ve veliler için büyük ölçüde tehlike arz etmektedir. Özellikle okul çıkış saatlerinde servis ve öğrencilerin aynı anda bu tehlikeli yolu kullanmaları her gün biz velileri endişelendirmektedir. Yolun genişletilmesini veya alternatif bir yolun yapılmasını yetkililerden istiyoruz.” İfadelerini kullandı. M. EMİNURAZ