Öğle: İkindi:
4 °C
asd

KURBAN BAYRAMI'NDA KIRMIZI ET TÜKETİMİNE DİKKAT!

KURBAN BAYRAMI'NDA KIRMIZI ET TÜKETİMİNE DİKKAT!

Beslenme Uzmanı Diyetisyen Sibel Çevik, kırmızı etin bolca tüketildiği Kurban Bayramı'nda etin muhafaza koşullarından pişirme şekline, miktarından tüketim vaktine, sağlıklı beslenmenin püf noktalarını anlatarak önemli tavsiye ve uyarılarda bulundu.


Bayram günlerinde hangi öğünde neleri, nasıl ve ne kadar tüketmek gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunan Beslenme Uzmanı Diyetisyen Sibel Çevik, özellikle kalp damar ve kolesterol hastalarının dikkat etmesi gereken hususlara dikkat çekti.

Kesilen kurban etinin hangi ortamda ne kadar süreyle saklanması gerektiği hakkında bilgiler veren Çevik, tüketilecek etin pişirilme şeklinin dahi sağlık açısından oldukça önemli bir yer tuttuğunun altını çizdi.

Kurban Bayramı denilince akla ilk gelen besinlerin et ve et ürünlerinin yanında hamur işi yiyecekler olduğunu dile getiren Çevik, bu yiyecekleri sağlıklı bir biçimde tüketebilmek için dikkat edilmesi gereken hususları anlattı.

“ETLİ YEMEKLERİ ÖĞLE VAKTİNDE TÜKETİN"

Kurban Bayramı'nda tüketilecek besinlerin miktarı ve kişinin kendini kontrol edebilmesinin önemli olduğunu aktaran Çevik, "Bunlara dikkat ettiğimiz müddetçe her besinden de tüketebiliriz aslında. Bir günlük bayram beslenmesinde, sabah her zamankine göre daha dengeli bir kahvaltı yapmalıyız. Yani kahvaltıda; tahıllı ekmek, zeytin, peynir, salatalık ve yeşillik tarzı besinler tüketebiliriz. Bu tarz bir kahvaltıyı yaparsak gün içerisinde yapacağımız kaçamakları da dengelemiş oluruz. Öğle yemeğinde et tercih etmeliyiz. Çünkü et, geç sindirildiği için geç saatlerde tüketilmemeli, daha çok gündüz vakitlerinde tüketilmeli." ifadelerini kullandı.

"AKŞAM VAKTİ TÜKETİLEN ET KİLO ARTIŞINA VE SAĞLIK SORUNLARINA YOL AÇAR"

Gün içerisinde dengeli beslenmeden sonra akşam yemeklerinde hangi yiyeceklerin nasıl tüketilmesi gerektiğini de söyleyen Çevik, "Haftanın 2 günü kırmızı et tüketilebilir. Ama bu besinin sindirimi zor olduğundan dolayı akşam vakti tüketilmesi kilo artışına ve sağlık sorunlarının yaşanmasına sebebiyet verecektir. O yüzden kırmızı et, gündüz vakti dengeli bir şekilde tüketilmeli. Gündüz vakti çok tüketilse de yürüyüşle, suyla bu besin sindirilebiliyor. Ama akşam yemeklerinde kırmızı et tüketmek sıkıntılara yol açar." şeklinde konuştu.

“ETİN YANINDA YEŞİLLİK VE LİMON BULUNDURUN"

Sağlıklı bir beslenme için tüketilecek et miktarı hakkında da bilgiler veren Çevik, "Bir kişi gün içerisinde 3-4 köfte büyüklüğünde et tüketmelidir. Yani kuşbaşı olarak düşündüğümüz zaman 15-16 dilim olmalıdır. Gram olarak ise 100-120 gram arasına denk geliyor. Tabi kırmızı et tüketimi kişinin enerjisine göre bu miktarın üstüne çıkabilir. Ayrıca et tüketiminin yanında bol yeşillikler tüketilmeli ve bu yeşilliklere de limon sıktığımız zaman demir emilimini de desteklemiş oluruz." dedi.

HABER MERKEZİ