Akşam: Yatsı:
4 °C
asd

BUĞDAY PAZARINDA SESSİZLİK HÂKİM

BUĞDAY PAZARINDA SESSİZLİK HÂKİM

Kuraklık sonrası yaşanan verim düşüklüğü hububatçıları da büyük oranda etkilerken, Batman Buğday Pazarında sessizlik hâkim. Hububatçılar işlerinin yüzde yetmiş oranında düştüğünü söyledi.


Geçen yıl bu zamanda ciddi bir canlılık yaşayan Batman Buğday Pazarı, kuraklığın bölgeyi etkisi altına almasıyla büyük durgunluk yaşıyor.

Her sene bu mevsimde canlılığın yaşandığı Batman Buğday Pazarında esnaf ürün bulmakta zorlanıyor. İşlerinin yüzde yetmiş civarında düştüğünü belirten hububatçılar, ürün bulamadıklarını ifade etti.

Hububatçı esnafı, geçen sene ambarlarının buğday, arpa ve mercimekle dolu olduğunu, bu sene ise kuraklık nedeniyle ürün bulmakta zorlandıklarını kaydetti.

Hububatta verim düşüklüğünü değerlendiren Batman Zahireciler ve Hububatçılar Derneği Başkanı Halil Ay, İLKHA muhabirine, susuz arazilerin suyla buluşması için sulama kanallarında yaşanan sorunların çözüme kavuşması gerektiğini söyledi.

Buğday ve arpada yüzde 60 verim kaybının olduğunu belirten Ay, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) belirlediği fiyatların iyi olduğunu fakat ürün yetersizliğinden fiyatların daha da yükseldiğini ifade etti.


“VERİM DÜŞÜKLÜĞÜ KÖTÜ ETKİLİYOR”

Ay, “Türkiye genelinde olduğu gibi bölgemizde de kuraklıktan dolayı ciddi bir verim düşüklüğüyle karşı karşıyayız. Geçen seneye oranla bazı bölgelerde yüzde 50, bazı bölgelerde ise yüzde 100’e yakın bir verim kaybı var. Genel olarak ortalamaya baktığımız zaman buğday ve arpada yüzde 60 kaybımız var. Mercimekte az bir verim düşüklüğü var ama fiyatı iyi olduğu için çiftçiyi kurtarıyor. Buğday ve arpadaki verim eksikliği tüketici ve hayvancılıkla uğraşanları çok kötü etkiliyor.” dedi.

“KURAKLIĞI DOĞAL AFET OLARAK GÖRMEMİZ LAZIM”

Buğday pazarında hareketliliğin olmadığını belirten Ay, “Geçen sene 1 lira 25 kuruşa aldığımız arpa, 2 lira 700 kuruş civarına çıkmış durumda. Yumuşak ekmeklik buğdayın fiyatı ise 2 lira 400 kuruş, makarnalık buğdayın fiyatı 2 lira 700 kuruş civarlarındadır. Bu fiyatlar Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) belirlediği fiyatların üstündedir. Şu an buğday pazarında ürün eksikliğinden dolayı hiçbir hareketlilik yok. Geçen sene bu vakitte arabalardan, çalışanlardan geçilmiyordu ama şu anda ortam çok sessiz ve kimse yok. Türkiye geneli yaşanan bu kuraklığı doğal afet olarak görmemiz lazım.” ifadelerini kullandı.


“ÇİFTÇİYE DESTEK TÜRKİYE’NİN DIŞA BAĞIMLILIĞININ ÖNÜNE GEÇER”

Çiftçinin talep ve isteklerini sıralayan Ay, “Çiftçi bu durum karşısında devletten şunları bekliyor: Var olan sulama kanallarına su verilmesini, sulak olmayan arazilerinin yeni sulama kanallarıyla suyla buluşturulmasını, elektrik fiyatlarında iyileştirmesini, ÖTV’siz mazot almak, devlet bankalarından destek ve gerekli kolaylıkların verilmesini istiyor. Sulu araziler susuz arazinin 3 veya 4 katı verim veriyor. Bu uygulama her yerde devreye alındığı zaman Türkiye dışa bağımlılığının önüne geçer. Bundan dolayı devletin desteği ve çiftçilerimizin de çabalarıyla sulu arazilere geçilmesi gerekmektedir.” dedi.

“ÇİFTÇİLERDE DE ÜRÜN YOK”

Geçen yıla oranla buğday pazarında ürünün yok denecek kadar az olduğunu söyleyen hububatçı esnafı Davut Akın, “Geçen yıl kapımızın önü ve ambarlarımız buğday, arpa ve mercimekle doluydu ama şu anda toplamda 10 ton ürün var elimizde. Çiftçilerde de ürün yok, çoğunda dönüm başı 100 kilo ürün vermiş çiftçi bunu ne yapsın. Ürün az olduğu için çiftçi ürününü satamıyor. Çiftçi elindekini yem olarak kullanacak. Arpanın geçen seneki fiyatı 1 lira 75 kuruşken şu anda ise 2 lira 800 liraya çıkmış halde. Bu durumda biz, çiftçi ve hayvancılıkla uğraşanlar ne yapacak? Yetkililerin bu duruma bir atması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.