Akşam: Yatsı:
4 °C
asd

ÜRÜN TEDARİKİNDE SIKINTI BEKLENMİYOR

ÜRÜN TEDARİKİNDE SIKINTI BEKLENMİYOR

Bazı yerlerde yaşanan kuraklık nedeniyle verim düşüklüğünün olacağını belirten TMO Batman Şube Başkanı Ali Cihan Timur, TMO olarak ürün tedarikinde sıkıntı yaşanmasını beklemediklerini, fiyatların yükselmemesi için de tedbir alınacağını söyledi.


Hububat ve bakliyat hasadının başladığını vurgulayan Timur, “Ülkemizde 2021 yılı hububat ve bakliyat hasadı lokal olarak Mayıs ayı başında başlamıştır. Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından hububat ve bakliyat alım fiyat ve politikaları belirlenmiş olup üretim maliyetleri, rekolte durumu, iç ve dış piyasalardaki gelişmeleri de dikkat alınarak Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 17.05.2021 tarihinde açıklanmıştır. Alım fiyatlarımız Makarnalık Buğday için bir önceki yıla göre %36 artışla ton başına 2.450 TL, Kırmızı/Beyaz Sert Ekmeklik Buğday için bir önceki yıla göre %36 artışla ton başına 2.250 TL, arpa için ise %37 artışla ton başına 1.750 TL olarak belirlenmiş olup açıklanan bu fiyatlarla üretici memnuniyeti sağlanmıştır.” İfadelerini kullandı.

Serbest piyasada kuraklığın bahane edilerek bakliyatta yüksek fiyatların belirlendiğini söyleyen Timur, “Hasadın henüz başladığı bugünlerde kuraklık nedeniyle oluşan rekolte kaybı ve halen yüksek seviyedeki yurt dışı fiyatlar bahane edilerek borsalarda düşük tonajlardaki işlemlerde yüksek fiyatların belirlendiği gözlenmektedir. Üretim, devir stokları ve TMO yetkileri dikkate alındığında önümüzdeki süreç için ürün tedarikinde herhangi bir sıkıntı öngörülmemektedir.” Dedi.

Fiyatların suni olarak yükseltilmesinin hem tüketicileri hem de üreticileri olumsuz etkileyeceğini belirten Timur, “Piyasaya ürün arzının en yüksek seviyede olduğu hasat döneminde fiyatların bu şekilde suni olarak yükseltilmesine dönük çabaların tüketicilerimizin yanı sıra besici ve yetiştiricilerimizi olumsuz etkileyeceği kesindir. İlgili sektörlerin önünü görmesi, piyasa dengesi ve istikrarını teminen 2021 yılı hasat sonunda başlayacak satışlarımızda uygulanacak fiyatlarımız şöyle belirlenmiştir: Makarnalık Buğday 2.650 TL/Ton, Ekmeklik Buğday 2.450 TL/Ton, Arpa 1.950 TL/Ton.” Dedi.

Fiyatların istikrarı için tedbirlerin alınacağını söyleyen Timur, “Hububat piyasaları yakından takip edilmekte olup piyasalarda istikrarı korumak ve ürün arzında sorun yaşanmaması için diğer kurumlarla da işbirliği içerisinde gerekli tüm tedbirler alınmaya devam edilecektir.” Diye konuştu.

ŞEVKİ ASLAN