Öğle: İkindi:
4 °C
asd
Advert

ÇİFTÇİLERDEN “AFET BÖLGESİ” TALEBİ

ÇİFTÇİLERDEN “AFET BÖLGESİ” TALEBİ

Kış ve bahar aylarında yeteri kadar yağış alamayan Mezopotamya Ovası kuraklıktan adeta kırılıyor. Ekinleri kuruyan çiftçiler, bölgede afet ilan edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgını nedeniyle dünya ülkeleri mücadele verirken salgının yanında ciddi kuraklık tehlikesi de günden güne kendisini göstermeye başladı.

Batman, Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa’da yaşanan ciddi kuraklığa dikkat çeken uzmanlar, bölgede afet ilan edilmesi gerektiğini savunuyor.  

Kıştan sonra beklenen yağışlar bahar mevsiminde de gelmeyince kuru tarım arazilerinde ekinler başakta kurumaya başladı.

YAĞIŞLAR GEÇEN YILA GÖRE 3 KAT AZALDI

Tahıl ambarı bölge illerinde kasım, aralık ve ocak ayında yağışların normalin altında seyretmesinin ardından şubat ve marttan sonra nisan ayı da kurak geçti. Uzmanların paylaştığı verilere göre; yağışlar geçen yıla göre 3 kat azaldı.

Tarlada buğdayı kuruyan çiftçiler,  ekim zamanında tohum, gübre, ilaç, mazot gibi giderleri borçla aldıklarını ve şu an ödemelerinin derdine düştüklerini söylediler.

Çiftçilerin sesini yetkililere duyurmaya çalışan çiftçi temsilcileri de bir an önce mağdur olan çiftçiye destek olunması için çağrılar yapmaya devam ediyor. İLKHA