Öğle: İkindi:
4 °C
asd
Advert

HALK ALTIN FİYATLARININ DÜŞMESİNİ BEKLİYOR

HALK ALTIN FİYATLARININ DÜŞMESİNİ BEKLİYOR

‘Güvenilir liman’ olarak bilinen altın, son haftalarda bir kez daha yükselişe geçti. Geçtiğimiz aydan bu yana altın fiyatlarındaki yükseliş devam ederken bu durum hem kuyumcuları hem de halkı endişelendiriyor.

Son zamanlarda altın fiyatlarındaki artış her kesimi etkilemeye devam ediyor. Artan altın fiyatları nedeniyle kuyumcular iş yapamamaktan, halk ise altın alamamaktan şikayet ediyor. Kuyumcuların da halkın da beklentisi bir an önce altın fiyatlarının düşmesi.

Batman’da kuyumculuk yapan Bedrettin Yüce, son yıllarda yaşanan dalgalanma nedeniyle altının güvenilir liman özelliğini kaybettiğini söyledi.

“HİÇBİR ÖNGÖRÜDE BULUNAMIYORUZ”

Altınla ilgili eskisi gibi bir tahminde bulunamadıklarını belirten Yüce, “Son günlerde altının gramı tekrar 500 liraya kadar yaklaştı ama şu anda gramı 446 liradır. Altının ne olacağı ile ilgili hiçbir öngörüde bulunamıyoruz. Önceleri bir tahminde bulunuyorduk ama şimdi tahmin edemiyoruz. Kim ne derse desin doğru değil. Çünkü bir bakıyorsun bir günde altının gramı 50 lira yükseliyor. Bir bakıyorsun 60 lira aşağı iniyor. Bazen de 10 lira yükseliyor sonrada 15 lira düşüyor. Şu anda altında bir garanti yok, belirsizlik var.” dedi.

“HERKES ALDIĞI ALTINI BOZMAYA BAŞLADI”

Belirsizlikten dolayı birçok kişinin altın fiyatlarını sormaya geldiğini fakat almadığını ifade eden Yüce şöyle devam etti: “Bir ay önce altın düşüşteyken insanlar altın almaya başlamıştı ama şu anda herkes aldığı altını bozmaya başladı. Altınlarını satanlar da parasını yap-sat evlerine yatırıyor. Pandemiden dolayı düğünlerde şu anda yok. Bizde artık durumumuzun Ramazandan sonra ne olacağına bakacağız.”

“BİR AY ÖNCE ALTIN FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ AZ DA OLSA PİYASAYI RAHATLATMIŞTI”

Altın fiyatlarının düşmesinin piyasayı rahatlattığına dikkat çeken bir diğer kuyumcu esnafı Divan Orhan, halkın artışından dolayı altın almadığını ifade etti.

Altın fiyatının çok yüksek olduğuna işaret eden Orhan, “Altının gramı tekrar yükselmeye başladı. Şu anda gramı 480 civarını gördü ama tekrar düştü. Buna rağmen fiyatlar yüksek. Son zamanlarda altında sürekli bir dalgalanma var. Bunun sebebini Coronavirus hastalığının tekrar yükselmesine bağlıyoruz. Altındaki dalgalanmadan dolayı piyasa durgunlaştı. Bizim temennimiz altının düşmesi yöndedir. Bir ay önce altın fiyatlarındaki düşüş az da olsa piyasayı rahatlatmıştı. Yükselen altın fiyatlarının düşmesi hem satış için hem de enflasyon için iyi olacaktır. Şu anda iş yerine gelen müşteriler fiyat soruyor, yükseldiğini duyunca almadan gidiyor.” diye konuştu.

Yükselişi sebebiyle altın alamaz duruma geldiklerini belirten halk da altın fiyatlarının düşmesini istediklerini belirtiyor.  İLKHA