Öğle: İkindi:
4 °C
asd

BİLİNÇSİZ KULLANILAN İNTERNET TEHLİKELİ

BİLİNÇSİZ KULLANILAN İNTERNET TEHLİKELİ

BATSO Genç Girişimciler Kurulu üyelerinin yapmış olduğu ziyarette konuşan HÜDA Batman Merkez İlçe Başkanı M. Şerif Durmaz, internetin bilinçli kullanılması durumunda nimet, bilinçsiz kullanıldığında ise külfet olduğunu söyledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde faaliyet gösteren BATSO Genç Girişimciler Kurulu, HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanlığına iade-i ziyarette bulundu. 
BATSO Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ulaş Demirhan ve yönetim kurulu üyelerini, HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanı M. Şerif Durmaz ve partililer karşıladı. 
Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının ticari piyasaya yapmış olduğu etkilerin konuşulduğu ziyarette, teknoloji bağımlılığı, Batman'ın yerel sorunları ve toplumsal meseleler ele alındı. 
HÜDA PAR'ın Batman'da yaptığı çalışmaları takip ettiklerini belirten Demirhan, ilin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla ortaya konulan çalışmaların desteklenmesi ve bu çalışmaları yapanların takdir ve teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.
"SİVİL TOPLUM VE SİYASİLER DİYALOG İÇİNDE OLMALI"
Genç Girişimciler Kurulunun partilerine yapmış olduğu ziyaretten dolayı memnun olduğunu dile getiren Durmaz, "Yerel meseleler başta olmak üzere toplumsal sorunların tespiti ve çözümü konusunda sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin diyalog içinde bulunmaları milletin ve memleketin faydasına olacaktır. Bu anlamda, BATSO Genç Girişimciler Kurulu üyelerinin ziyaretlerini önemsiyorum." ifadelerini kullandı. 
"BAĞIMLILIĞA KARŞI BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARI YAPILMALI"
Pandemi kısıtlamalarından dolayı ilköğretim ve yükseköğretimde eğitimin uzaktan yapıldığını söyleyen Durmaz, "Eğitimler uzaktan olunca doğal olarak çocuklar ve gençlerin telefon, tablet ve bilgisayar kullanımı artıyor. Derslerden sonra da kullanmaya devam ediyorlar. Bu da ister istemez teknoloji bağımlılığı sorununu beraberinde getiriyor. Bu ciddi bir sorundur. Bunun önüne geçmek için toplumda bilinçlendirme çalışmaları yapılmalıdır." şeklinde konuştu. 
"İHTİYAÇ HALİNDE KULLANILMASI GEREKTİĞİ BİLİNCİ OLUŞTURULMALI"
İnternet kullanımı konusunda dengenin sağlanılması gerektiğini vurgulayan Durmaz, "İnternet bilinçli kullanıldığında nimet, bilinçsiz kullanıldığında ise külfettir. Azı yarar, çoğu zarardır. Bu dengeyi sağlamak gerekir. Bunun için de ihtiyaç halinde kullanılması gerektiği şeklinde bir bilincin oluşturulması lazımdır. Çocuklarda ve gençlerde bu bilinç oluşursa, kanaatimce teknoloji bağımlılığının önüne geçmek daha kolay olacaktır." dedi. 
"BİLİNÇLİ TEKNOLOJİ KULLANICISI SAYISINI ARTIRACAK ÇALIŞMALAR YAPILMALI"
Bilinçli teknoloji kullanımı için alternatif çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Durmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Her bireyin bilinçli teknoloji kullanıcısı olması gerekir. İlimiz Batman için bu bir hedef olarak belirlenmelidir. Bunun için elbette bazı çalışmalar yapılmalıdır. Kamu spotları, e-seminerler, e-broşürler, ebeveynlerin teknoloji konusunda eğitilmesi, güvenli internet kullanımının yaygınlaştırılması ve bunlarla beraber evde ailece yapılabilecek aktiviteler, kitap okumayı sevdirecek etkinlikler ile okuma seferberlikleri gibi alternatif çalışmalar, bilinçli teknoloji kullanıcısı sayısını artıracaktır." 
Ziyaret, karşılıklı iyi dilek temennileriyle sona erdi. M. EMİN URAZ