Akşam: Yatsı:
4 °C
asd
Advert

MÜFTÜ ERHAN’DAN REGAİB KANDİLİ MESAJI

MÜFTÜ ERHAN’DAN REGAİB KANDİLİ MESAJI

Batman İl Müftüsü Turgut Erhan, mübarek üç aylar ve Regaib Kandili münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı.

Cumartesi gününden itibaren üç aylara girileceğini söyleyen Erhan, 18 Şubat Perşembeyi cumaya bağlayan gecenin ise Ramazan Ayının müjdecisi, üç ayların ilk mübarek gecesi Regaib Kandilinin idrak edileceğini belirtti.

Üç ayların Müslümanlar için büyük bir fırsat olduğuna işaret eden Erhan, “Allah’ın zamanlar içinde mukaddes kıldıklarından biri de; üç aylar diye bilinen ‘Recep, Şaban ve Ramazan’ aylarıdır. Üç ayların gelişi, yeniden derin bir tefekkürün, esaslı bir murakabenin ve kapsamlı bir nefis muhasebesinin yapılması için mühim bir fırsattır. Dünya menfaati, nefsani arzuların etkisi, mal hırsı, moda haline gelen körü körüne taklitler ve benzeri olumsuzluklar birçok insanı etkilemektedir. İnsanların dini duygularının zayıfladığı, menfaat kaygısı ve dünyevileşme hırsı dini değerlerin üstüne çıktığı şu zaman dilimlerinde, mübarek üç aylar, bizler için kendimizi dinleme, gidişatımızı sorgulama, niyetlerimizi tazeleme, imanlarımızı kemale erdirme açısından büyük bir vesiledir. İyiliklerin ve güzelliklerin daha fazla hakim olduğu bu aylar, dini ve kültürel hayatımızı derinden etkilemektedir.” dedi.

Cuma günleri, kandil geceleri ve üç ayların yıllık muhasebe imkanı verdiğini ifade eden Erhan şöyle devam etti: “Bu itibarla gündemi işgale uğramış gönüller için üç aylar toparlanma ve asıl gündemimize dönme mevsimidir. Toplum ve millet hayatında huzur ve güvenin temininde üç ayların tesiri oldukça önemlidir. Ne yazık ki bugün hem yerel hem küresel ölçekte tüm insanlığı kuşatan sorunların temelinde; dizginlenemeyen arzular, terbiye edilemeyen nefisler, frenlenemeyen tutkular, söz geçirilemeyen şehvet, heva ve hevesler yatmaktadır. Bu üç aylar vesilesiyle kalbimizi her türlü kin, nefret ve intikam duygularından arındıralım ki gönlümüz huzura ersin. Rabbimizin lütfuyla kardeş olalım ki Rabbimiz de bizden hoşnut ve razı olsun.” AHMET KÖLGE