Öğle: İkindi:
4 °C
asd

DİYANETTEN TEFEKKÜRE DAVET

DİYANETTEN TEFEKKÜRE DAVET

Tüm Türkiye ile birlikte ilimizdeki camilerde de "Aklın ibadeti: Tefekkür" konulu hutbe okundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen hutbe konusu "Aklın ibadeti: Tefekkür" konusu oldu.
Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünün hazırlanan ve Türkiye genelindeki tüm camilerde okunan bu haftaki Cuma hutbesinin konusu "Aklın ibadeti: Tefekkür" oldu.
Hutbede yer alan bazı ifadeler şöyle: “ Cenâb-ı Hakkın insana lütfettiği en büyük nimetlerden biri de akıldır. Akıl; hakkı batıldan, doğruyu yanlıştan, faydalı olanı zararlıdan ayırt etmemiz için bize ihsan edilmiş üstün bir meziyettir. İnsan, bu sayede Allah’ın ayetlerini kavrayıp hayatına anlam kazandırır. Kötülükten sakınıp iyiliğe yönelir. Eğer aklını güzel işlerde kullanırsa ahirette büyük mükâfata erer. Ama aklıyla fenalık planlarsa sonu hüsran olur. Aklın meyvesi ise tefekkürdür. Tefekkür, gerçeği anlamak ve doğru davranmak için emek verip düşünmektir. Bizler tefekkür ederek yaratılış gayemizi, Allah’a kulluğun önemini, vaktin kıymetini ve salih amelin değerini idrak ederiz. Kâinattaki eşsiz dengenin ve sayısız nimetin farkına varırız. Göklerin ve yerin, dağların ve denizlerin, ay ve güneşin, bilinen ve bilinmeyen nice güzelliklerin yaratılışındaki hikmeti kavrarız. Tefekkür sayesinde olaylara ibret nazarıyla bakar, ders çıkarır, payımıza düşen sorumluluğu alırız.” HABER MERKEZİ