Öğle: İkindi:
4 °C
asd

UMRE ACENTELERi ZOR DURUMDA

UMRE ACENTELERi ZOR DURUMDA

Hac ve Umre organizasyonları yapan turizm acentelerinin zor durumda olduklarını belirten Durmaz, yetkililere çağrıda bulunarak zor durumdaki esnafa destek olunmasını istedi.

HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanı Muhammet Şerif Durmaz, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınından etkilenen iş sektörlerine yönelik gerçekleştirdiği ziyaretlerine devam ediyor.
Batman merkezde farklı sektörlerdeki iş yerlerini ziyaret eden Durmaz, son olarak Hac ve Umre organizasyonları yapan turizm acentelerini ve şirket temsilcilerini ziyaret etti.
Ziyarette Durmaz’a pandemi sürecinde yaşadıklarını anlatan firma temsilcileri ve şirket sahipleri, Hac ve Umre ziyaretlerinin yapılamamasından dolayı işlerinin durduğunu ve bundan dolayı da ödeme yapmakta çok zorlandıklarını ifade ettiler.
“KİMİ ESNAF İŞ YAPAMADIĞI İÇİN İFLASIN EŞİĞİNE GELMİŞ”
Ziyaretler sonrası açıklamalarda bulunan Durmaz, “Pandemi şartlarından etkilenen, ciddi zararlar eden, işleri sekteye uğrayan ve hatta iş yerlerini kapatmak zorunda kalan girişimciler oldu. Bu süreçte mümkün mertebe sahada olmaya, özellikle pandemiden etkilenen esnafları ve girişimcileri yalnız bırakmamaya, onları ziyaret etmeye, sorun ve sıkıntılarını kendilerinden dinlemeye çalıştık. Maalesef ki kimi esnaf iş yapamadığı için iflasın eşiğine gelmiş, bir umutla sektör değiştirmiş, nakit parası olmadığı için ödemelerini yapamamış veyahut sürekli ertelemiş, hatta bu sıkıntılardan dolayı ekmek teknesi olarak gördükleri iş yerlerini kapatmak zorunda kalmış.” ifadelerini kullandı. 
“PANDEMİ, HAC VE UMRE ORGANİZASYONLARI YAPANLARI ÇOK ETKİLEDİ”
Esnafların yanında bulunmaya devam edeceklerini vurgulayan Durmaz, “Esnaflarımızı ve girişimcilerimizi yalnız bırakmama adına, pandemiden etkilenen iş sektörlerine yönelik ziyaretlerimize devam ediyoruz. Son ziyaretlerimiz, Hac ve Umre Organizasyonları yapan iş yerlerine yönelikti. Malum, pandemiden dolayı şuanda Türkiye’den Suudi Arabistan’a hac ve umre için ziyaretçiler gidemiyor. Böyle olunca Hac ve Umre organizasyonları yapan şirketler hiçbir şekilde iş yapamıyor. Bu süreçten en fazla etkilenen sektörlerin başında, kanaatimce bu şirketler geliyor.” şeklinde konuştu.
“ESNAF İÇİN FAİZSİZ KREDİ İMKÂNLARI OLUŞTURULMALIDIR”
Esnafın şikayet ve taleplerine duyarsız kalınmaması gerektiğini belirten Durmaz, “Ziyaret ettiğimiz şirket sahipleri ve temsilcileri, yetkililerin kendilerine destek vermediklerini belirterek bu dönemde kira, sigorta, personel, vergi gibi ödemeleri yapmakta çok zorlandıklarını ifade ettiler. Dolaysıyla yetkililer, Hac ve Umre organizasyonları yapan firmaları da unutmamalı, onlara ve genelde de bütün esnafa faizsiz kredi alabilmeleri için imkânlar oluşturmalıdır. Ayrıca, iş yapamamalarının yanı sıra hayat pahalılığı ve ardı arkası kesilmeyen zamların olduğu bu süreçte, mağduriyet yaşayan esnafa ve vatandaşa yardımcı olunmalıdır.” dedi. AHMET KÖLGE