Akşam: Yatsı:
4 °C
asd

PANDEMİ MAĞDURU ESNAFA DESTEK ÇAĞRISI

PANDEMİ MAĞDURU ESNAFA DESTEK ÇAĞRISI

HÜDA PAR, Pandemiden etkilenen Batmanlı esnafa faizsiz kredi verilmesi çağrısında bulundu.

HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanı M. Şerif Durmaz, pandemiden etkilenen iş yerlerine yönelik ziyaretlerini sürdürüyor.

Belirlenen program kapsamında il merkezindeki esnafı ziyaret eden Durmaz, 15 Mart'ta başlayan pandemi sürecinden etkilenen iş yerlerinden olan gelinlikçi esnafının sorun, sıkıntı ve taleplerini dinledi.

HÜDA PAR heyetinin ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getiren iş yeri sahipleri, dükkânlarının kapalı olduğu süreçte ödemeleri gereken borçlar nedeniyle çok sıkıntılar çektiklerini, düğünlerin kısıtlı saatlerde olsa bile başlaması ve işlerin açılmasıyla nefes almaya başladıklarını belirtti.

Ziyaretler sonrasında açıklamalarda bulunan HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanı M. Şerif Durmaz, “Başlatmış olduğumuz program doğrultusunda, tüm dünyayı ciddi manada etkileyen Covid-19 salgınından dolayı mağdur olan işyerleri ve girişimcilere yönelik ziyaretlerimize devam ediyoruz. Bugün de, parti teşkilatımızdan bir heyetle pandemiden etkilenen gelinlikçi esnafını ziyaret ettik. Çoğu esnafımız süreçten çok etkilenmiş. Üç ay boyunca kapalı kalmışlar ve ödemelerini yapmada çok zorlanmışlar.” ifadelerini kullandı.

“PANDEMİDEN ETKİLENEN ESNAFLAR İÇİN FAİZSİZ KREDİ İMKÂNI OLUŞTURULSUN”

Esnafların yanında olup sorun ve sıkıntılarının çözümü için çalışmalar yapmaya devam edeceklerinin vurgulayan Durmaz, "Esnaflarımız ödemelerini yapmak için başka yerlerden borç almışlar. Şuana kadar da bir şekilde idare etmişler. Ancak bundan sonrası da önemlidir. Bu yüzden yetkililer planlar yaparken pandemiden etkilenen işyerlerini göz ardı etmemelidir. Bu işyerlerine destek vermelidir. En azından işlerin döndürülmesi adına faizsiz kredi imkanı oluşturulması hususu başta olmak üzere SGK ve vergi borçları konusunda alternatifler oluşturmalıdırlar.” dedi.

“ESNAFIN SIKINTILARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN YEREL İDARECİLER İNİSİYATİF ALMALI”

Sıkıntıların aşılması adına toplumsal dayanışmanın öneminin altını çizen Durmaz, son olarak şunları söyledi: “Toplumun genelinde bir duyarlılık oluşması adına herkesin üzerine düşeni yerine getirmesi gerekmektedir. Bu sıkıntıları, ancak toplumsal dayanışma örneği sergileyerek aşabiliriz. Nice sorunlar olmuştur ancak bu sorunlar el birliğiyle çözülmüştür. Tabi esnafın sıkıntılarının çözümü konusunda en fazla yerel idareciler inisiyatif almalıdırlar. Bugün esnaflar eğer sıkıntı çekiyorsa, onlara nasıl destek sunabiliriz diye yerel idarecilerin projeler üretmesi gerekir.”