İmsak: Güneş:
4 °C
asd

ESNAFIN UMUDU KIŞ SEZONU

ESNAFIN UMUDU KIŞ SEZONU

Pandemi sebebiyle yaz sezonunun istenilen düzeyde geçmemesi yazlık ürünlerin elde kalmasına neden olurken esnaf, umudunu hazırlığını yaptığı kış aylarına bağladı.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Batman’da da yeni tip Coronavirus (Covid-19) nedeniyle küçük esnafın işi durma noktasına geldi. Pandemi dolayısıyla aylardır ekonomik olarak büyük bir sıkıntı yaşayan esnaf, bu kez umudunu kış sezonuna bağladı.

Yaz aylarında bekledikleri hareketliliği bir türlü bulamadıklarını ifade eden esnaf, salgının herkes gibi kendilerini de büyük oranda etkilediğini kaydetti.

Bu süre zarfında kira, çek, vergi giderlerini karşılayamayan kimi esnafın kepenk kapattığına işaret eden esnaf, yetkililerden faizsiz kredi desteğinde bulunmalarını istedi.

“ÜRÜNLERİMİZ ELİMİZDE KALDI”

Yaz sezonunda umduklarını bulamadıklarını belirten esnaf Suphi Şimşek, “Yaz sezonunu kapatmak üzereyiz. Pandemiden dolayı yaz sezonunda umduğumuzu bulamadık. Şu anda da kış hazırlığımızı yapıyoruz. Bu kış sezonundan umutluyuz. Temennimiz kışı iyi geçirmektir. Pandemi sürecinden dolayı kiralarımızı ödeyemez duruma geldik. Ödemelerimizde aksaklık yaşayarak sağdan soldan borç alarak ödeyebildik. Ürünlerimiz elimizde kaldı. Durumumuz 3-4 ay sonra belli olacak. Bütün esnaflar gibi bizim de devletten talebimiz faizsiz kredi, kira yardımı ve sigorta primlerimizde bize bir indirim ya da kolaylık sağlanmasıdır.” dedi.

“PANDEMİ KRİZİ BİZİ ÇOK ETKİLEDİ”

Pandemi nedeniyle işlerinin çok kötü geçtiğini vurgulayan esnaf Özcan Üşme ise şunları söyledi: “Pandemiden dolayı işlerimiz çok kötü geçtiğinden zor bir süreç geçirdik. Bu süreçte çeklerimizi ödeyemez duruma düştük. Bankalara muhtaç olduk, kredilerimizi ödeyemez olduk. Gırtlağımıza kadar borçlara girdik. Devlet yetkililerinin esnafa faizsiz kredi vermeleri çok iyi olurdu. Şu anda çoğu esnaf uzatmaları oynuyor. Çoğu da kapattı zaten. Bu pandemi krizi bizi çok etkiledi. Kış ayı içinde hazırlıklarımızı yapıyoruz, yalnız okulların da tam anlamıyla açılmamasından dolayı da ayakkabı satışlarımız olmadı. Vatandaş pandemiden dolayı para harcamadığından imtiyazlı davranıyor. Bizde bir umuttur diye kış ayı için ürünlerimizi getirmeye çalışıyoruz.”

“FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ İSTİYORUZ”

Ödemelerinde ciddi sıkıntılar yaşadıklarına dikkat çeken esnaf Fethullah Konak, “Yaz sezonunda hazırlıklarımızı tam yaptık ama Coronavirus’ten dolayı iş yapamadık. Beklentilerimizi bulamadık. Şu anda kış sezonuna hazırlıklarımızı yaptık. Pandemi süreci halen devam ediyor ama biz kış için bütün hazırlıklarımızı yaptık umarım işlerimiz iyi gider. Pandemi sürecinde vatandaşın dışarı çakmaması ve ekonomik sıkıntılardan dolayı insanların alım gücü bayağı düştü. Ödemelerimizde halen sıkıntılar yaşamaktayız. Yetkililerden küçük esnafa faizsiz kredi desteğinde bulunmalarını istiyoruz.” diye konuştu.

“BEKLENTİMİZ İŞLERİN AÇILMASIDIR”

Ticaretin durma noktasına geldiğine işaret eden bir diğer esnaf Abdulkadir Altsoy, “Pandemi döneminde esnaf yaz sezonunda umduğunu bulamadı. Pandeminin sıkıntısıyla ticaret durma noktasına geldi. Çoğu esnafımız biz dahi kiralarımızı, vergilerimizi ve ödemelerimizi yapamaz duruma geldik. Yaz sezonunu çok zor şartlar altında atlattık. Şu anki beklentimiz işlerin açılması ve işlerin düzene girmesidir. Bu da olmazsa çoğu esnaf ve bizler çok sıkıntı yaşayacağız. Bu doğrultuda temennimiz inşallah bu kış sezonunda esnafımız iş yapar da biraz ödemelerini yapar, sıkıntılarını atlatır. Ticaretin dönmediği pazarlarda, ülke ve şehirlerde büyük sıkıntılar yaşanıyor. Umudumuz bu kış sezonunda bu sıkıntılar atlatılır işler düzene girer de esnafımız biraz da olsun kendine gelir.” ifadelerini kullandı.(İLKHA)