Öğle: İkindi:
4 °C
asd

HÜDA PAR LiNÇ GiRiŞiMiNi ŞiDDETLE KINADI

HÜDA PAR LiNÇ GiRiŞiMiNi ŞiDDETLE KINADI

Batman, Mardin, Siirt gibi illerden Yozgat’a çalışmaya giden mevsimlik işçilere yönelik linç girişimini şiddetle kınayan HÜDA PAR Batman İl Başkanlığı, bunun vahim bir durum olduğunu belirtti.

Yozgat'ta mevsimlik işçilere yönelik linç girişimini şiddetle kınayan HÜDA PAR, "Meşe kömürü işinde çalışmak üzere Yozgat’ın Çekerek ilçesinin Bazlamaç ve Kayalar köylerine giden mevsimlik işçiler, köy muhtarlarının da provokatif girişimleri nedeniyle linç girişimine maruz kaldılar. Yaşanan hadiseyi şiddetle kınıyoruz. Çekerek Kaymakamlığı'nın işçileri koruyamayacakları gerekçesiyle bulundukları yeri terk etmelerini istemesi utanç vericidir. Vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlamakla yükümlü mercilerin acziyet içerisinde olması kabul edilemez. İşçilerin Kürt oldukları için baskı ve saldırılara maruz kaldıkları yönündeki iddialar ise çok vahimdir. Son yıllarda artan benzeri vakalar, siyasetin ayrıştırıcı dil kullanma ısrarı ve yetkililerin sorumluluklarını yerine getirmemelerinin bir sonucudur." Açıklamasında bulundu.

Ayrıştırıcı ve ötekileştirici anlayışa karşı tedbir alınması gerektiğinin altını çizen HÜDA PAR, "Acı tecrübelerle dolu yakın tarihimiz, toplumu kutuplaştırma ve ayrıştırmanın hiçbir sorunu çözmediğini ortaya koymuştur. Devlet, birileri tarafından mütemadiyen empoze edilen bu ayrıştırıcı ve ötekileştirici anlayışa tedbir almak zorundadır. Tedbir, askeri ve güvenlikçi politikalar değildir. Etnik, dini, mezhebi ve bölgesel farklılıklar en kısa zamanda ayrışma nedeni olmaktan çıkarılmalı ve kimsenin kendini öteki olarak görmediği adil ve insani bir zemin inşa edilmelidir. Toplumun tüm kesimlerini kucaklayacak bir anlayış, bu ülkenin en öncelikli ihtiyacıdır. Bununla birlikte geçimlerini sağlayabilmek umuduyla şehir şehir gezen mevsimlik işçilerin mağduriyetleri giderilmelidir. Emeklerinin sömürülmesine izin verilmemeli, çalışma ve hayat şartları iyileştirilmelidir." ifadelerini kullandı.  HABER MERKEZİ