Öğle: İkindi:
4 °C
asd

Zincirlerin Kırılmasına Vesile Olsun

 Zincirlerin Kırılmasına Vesile Olsun

Düşünce Ve İnanç Özgürlüğü Platformu Danıştay 10. Dairesi’nin Ayasofya Camisi’yle ilgili vermiş olduğu karar hakkında yazılı açıklama yaptı.

Düşünce Ve İnanç Özgürlüğü Platformu Dönem Sözcüsü Maruf Yalçın imzasıyla yapılan yazılı açıklamada; “Ayasofya'nın tekrar ibadete açılması, İslam ümmetine vurulan zincirlerin kırılmasına vesile olsun.” denildi.

 Yapılan yazılı açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı;

“İstanbul'un fethiyle, camiye çevrilen ve yüzyıllardır Müslümanların huzurla ibadet ettiği Ayasofya Camii, tarihi camilerin müzeye, depoya, ahıra çevrildiği bir dönemde müze statüsüne alındı. Batılılaşma, sekülerleşme adına İslami değerlerin horlandığı, Müslümanların eza ve cefaya maruz kaldığı, Müslümanlar için değerli olan herşeyin hayattan soyutlanmaya çalışıldığı bu dönemde ne yazık ki, İstanbul'un İslami anıt eserlerinden olan Ayasofya'nın müzeye dönüştürülmesi Müslümanların muhayyilesinde tarifi imkânsız yıkımlara yol açtı.

Ayasofya'nın tekrar ibadete açılması için sabırla mücadele eden Müslümanlar, Ayasofya'da tekrar namaz kılma hayalinden hiçbir zaman vazgeçmediler, her koşulda bu kararın alınması talebini gür bir sesle dile getirdiler.

Vakıf senedi doğrultusunda camii olarak kullanılması gereken, 86 yıldır mahzun olan, müminlerin huşuyla ibadet etmelerine izin verilmeyen Ayasofya Camii, dün itibariyle Danıştay'ın aldığı bir kararla tekrar eski statüsüne, yani müminlerin huşuyla secde edebilecekleri, mescid statüsüne kavuşturuldu.

Uzun bir zamandır beklediğimiz bu kararın alınmasını memnuniyetle karşılıyor, gerekli tedbirlerin alınması koşuluyla en kısa sürede de Ayasofya'da cemaatle namaz kılınmasını istiyoruz.

Batman Düşünce ve İnanç Özgürlüğü Platformu olarak, Ayasofya'nın esaret zincirlerinin kırılması kararının alınmasında emeği ve katkısı olan herkesi tebrik ediyor, bu kararın İslam Ümmetinin uyanışına ve Mescid-i Aksa’nın da esaretten kurtuluşuna vesile olmasını Rabbimizden diliyoruz.” HABER MERKEZİ