Öğle: İkindi:
4 °C
asd

YÜZER LiMANLAR RÜZGÂRA DAYANAMIYOR

YÜZER LiMANLAR RÜZGÂRA DAYANAMIYOR

Yukarı Hasankeyf bölgesinde tarihi yerlerin ziyaret edilmesi amacıyla baraj gölünün her kotunda tekneler ile ulaşımı sağlayacak 3 yüzer limanın koptuğu bildirildi.

Hasankeyf ilçe merkezinde Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından baraj gölü üzerinde milyonlarca lira harcanarak yapılan ve şiddetli rüzgarın etkisiyle kopan üç yüzer limanın gölün açıklarına doğru savrulduğu belirtildi.

Kopan limanlara ilişkin yetkililerden henüz bir açıklama yapılmazken, öte yandan kopan limanlarla ilgili bir müdahalenin de yapılmadığı öğrenildi.

Hasankeyf Kültür Derneği Başkanı Ahmet Akdeniz, kopan üç limanın da gölün açıklarına doğru savrulduğunu söyledi. Limanların şiddetli rüzgarın etkisiyle koptuğunu, şu ana kadar kimsenin herhangi bir müdahalede bulunmadığını ifade etti.

Limanların tanesinin 15 milyon liraya mal olduğunu vurgulayan Akdeniz, en basit bir rüzgarda dahi limanların kopmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Hasankeyf’te 20 Haziran tarihinde rüzgarın etkisiyle limanlardan biri kopmuş, kopan liman ilçe sakinleri tarafından Hasankeyf 2 Köprüsü’nün ayaklarına bağlanmıştı. İLKHA