Akşam: Yatsı:
4 °C
asd

HAFTA SONUNDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VARDI

HAFTA SONUNDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VARDI

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Batman’da da hafta sonu sokağa çıkma yasağı vardı. Batmanlılar sokağa çıkma yasağının olduğu saatleri evlerinde geçirdiler.

İçişleri Bakanlığınca, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) nedeniyle 81 ilde hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulandı. Yasak boyunca Batmanlıların yasağa uyduğu, sokakların, caddelerin, çarşı ve pazarların boş olduğu gözlendi.

İçişleri Bakanlığı'nın, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için yayımladığı genelgeyle ilan edilen ve 81 ili kapsayan sokağa çıkma yasağı sırasında bazı iş yerleri açık kaldı. Açık kalan iş yerleri hakkında yayınlanan genelgede açık kalan bazı yerler şu ifadelerle yer aldı:

a) Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak gün ve saatlerde; ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ile tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri (vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın fırın, unlu mamul ruhsatlı iş yerleri, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ile tatlıcılara gidip gelebilecektir.)

b) İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri,

c) Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri,

ç) Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, Nüfus Müdürlükleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT vb.) ŞEVKİ ASLAN