İmsak: Güneş:
4 °C
asd

UYUŞTURUCU ÖNEMLi BiR SORUN

 UYUŞTURUCU ÖNEMLi BiR SORUN

26 Haziran Dünya Uyuşturucu İle Mücadele Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü dolayısıyla mesaj yayınlayan İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu , “ Uyuşturucu kullanımı maddi ve manevi kayba sebep olan önemli bir sorundur.” Dedi.

Pamukçu, “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1987 yılında, uyuşturucu kullanılmayan sağlıklı bir toplum hedefine ulaşmak, uyuşturucu ile mücadele konusunda uluslararası alanda eylem ve işbirliğini güçlendirmek amacıyla ‘26 Haziran tarihini "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü’ olarak kabul etmiştir. Bu amaca yönelik farkındalık oluşturmak ve toplum bilincini artırmak amacıyla dünyada olduğu gibi ülkemizde de 26 Haziran tarihinde, çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Yapılan etkinliklerde, sağlıklı yaşam davranışlarının önemi vurgulanmakta ve uyuşturucu kullanımının zararlarına dikkat çekilmektedir. “ dedi.

UYUŞTURUCU KULLANIMINA BAĞLI ZARARLAR, SADECE KULLANICI İLE SINIRLI DEĞİLDİR

Pamukçu açıklamasının devamında, “Uyuşturucu kullanımı, toplumların hem bugününü hem de geleceğini tehdit eden, maddi ve manevi pek çok kayba sebep olan önemli bir sorundur. Uyuşturucu kullanımına bağlı zararlar, sadece kullanıcı ile sınırlı sağlık zararlarından ibaret değildir. Sağlık zararlarının yanı sıra çoğu zaman kişinin ailesine, içinde bulunduğu çevreye ve toplumun tamamına yansıyan sosyal, hukuki, ekonomik zararları da beraberinde getirmektedir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de önlenebilir ve öncelikli halk sağlığı sorunlarından biri olan uyuşturucu ile mücadele çalışmaları, en üst düzeyde kararlılıkla sürdürülmektedir. “ ifadelerini kullandı.

TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIKTIR

Uyuşturucu bağımlılığının tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirten Pamukçu, “ Madde bağımlılığı ile ilgili yardım almak için bize ulaşmak isteyen kişi veya yakınları Müdürlüğümüz Bağımlılık Danışma ve Eğitim Merkezine başvurarak danışmanlık ve tedavi hizmeti alabilirler. Danışanlara psikososyal destek, psikoterapi ve grup çalışmaları uygulanarak danışanın iyilik halinin korunması, hane ziyaretleri, sorunların yerinde tespiti ve çözümü ile ilgili hizmet verilmektedir. Bunun yanı sıra aile hekimlerine de danışabilir ve aile hekimlerinden kendilerini bilgilendirmesini ve yönlendirmesini isteyebilirler. Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı’na ulaşarak destek alabilirler. Uyuşturucu bağımlılığından korunmanın en iyi yolu aslında hiç başlamamaktır” dedi. M. EMİN URAZ