İmsak: Güneş:
4 °C
asd

Bayram Namazı Evlerde Kılınabilir

Bayram Namazı Evlerde Kılınabilir

Batmanlı âlim, kanaat önderi, İTTİHADUL ULEMA Başkanı Molla Enver Kılıçarslan, "Cemaat sayısının camilere göre çok daha az olduğu evlerde bayram namazını kılmak yeterlidir, hutbeye gerek yoktur." Dedi.

Kılıçarslan yaptığı açıklamada, "Bayram namazı camide kılındığında cuma namazının aksine hutbe irad etmek ve okunan hutbeyi dinlemek farz değildir. Dolayısıyla cemaat sayısının camilere göre çok daha az olduğu evlerde, yalnız bayram namazını kılmak yeterlidir, hutbeye gerek yoktur. Zira hutbe, daha çok camilerde topluca eda edilen namazlar için bir anlam ifade etmektedir." Dedi.

KIlıçarslan, "Bayram namazının keyfiyeti ve vakti" hakkında ise şu değerlendirmelerde bulunuldu: "Bayram namazının vakti güneşin doğup bir miktar yükselmesiyle başlar, öğle vaktinden bir müddet öncesine kadar devam eder. Bayram namazı için ezan okunmaz, kamet getirilmez. Sadece 'Es-Salâtu Camia' denir ve ihram tekbiri getirilir. Akabinde iftitâh duası okunur. Fatiha suresine başlamadan önce yedi defa (Hanefilere göre üç defa) tekbir getirilir. Fatiha ve zammı sure okunduktan sonra diğer namazlarda olduğu gibi rükû ve secde yapılır. İkinci rekâta kalktıktan sonra Fatiha'ya başlamadan önce beş defa (Hanefilere göre yine üç defa) tekbir getirilir. Sonrasında ise kıraat ve diğer rükünler yapıldıktan sonra namaz sonlandırılır.” İfadelerini kullandı. AHMET KÖLGE