İmsak: Güneş:
4 °C
asd

KADiR GECESiNDE DUALAR KUDÜS’ÜN KURTULUŞU iÇiN OLSUN

KADiR GECESiNDE DUALAR KUDÜS’ÜN KURTULUŞU iÇiN OLSUN

Peygamber Sevdalıları Vakfının Kur'an-ı Kerim'in indirildiği ve bin aydan daha hayırlı olan "Kadir Gecesi" mesajında, başta Kudüs olmak üzere tüm mazlum Müslümanların kurtuluşu için ellerin semaya dillerin duaya açılması çağrısında bulunuldu.

Peygamber Sevdalıları Vakfı mesajı, Allah'a hamd, Resulullah (Sallalahu Aleyhi Vesellem) ve ashabına salat ve selam ile başladı.

"Şüphesiz, biz onu (Kur'an-ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir Gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, fecrin doğuşuna kadar bir esenliktir." Kadir suresinin ilk 5 ayeti ile Peygamber Efendimizin "Faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Kadir gecesini değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır." Hadisi ile başlayan mesajda, bu mübarek gecede başta Kudüs olmak üzere bütün mazlum Müslümanların kurtuluşu için dua edilmesi çağrısında bulunuldu.

Mesdajda, "Yüce İslam dininin mensupları olan biz Müslümanları, Kur'an-i Kerim'de övülen ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi'ne bizi ulaştıran Rahman'a sonsuz şükürler olsun. Kadir Gecesi, Allah'ın insanlara Peygamber Efendimiz vasıtasıyla son hitabı ve nihaî mesajı olan Kur'an-ı indirmesiyle insanlığın hidayetinde bir dönüm noktasını teşkil etmektedir." denildi.

"Bu gece zulüm ve tuğyan saltanatlarının yerle bir edildiği, haksızlığın yerine adaletin, ahlaksızlığın yerine erdemin, düşmanlığın yerine kardeşliğin inşa edilmeye başlandığı, insanlık tarihinin en büyük devriminin gerçekleştiği gecedir." Denilen mesajda, gecenin fazileti ve yapılması gerekenlerle ilgili şu tavsiyelerde bulunuldu:

"Bu gece; yolunu şaşıran, karanlık dehlizlerde şaşkın şaşkın dolaşan insanlığın rehberine kavuştuğu, kadir ve kıymeti büyük ve yüce bir gecedir. Bu gece ibadet ve duaların kabul edileceği müjdelenen, duaya teşvik edilen şerefli bir gecedir. Müslümanların büyük bir tazarru ve niyaz ile Rabbine yalvarması gereken bir gecedir. Hz. Peygamberin buyruğuyla kim bu geceye erişirse "Allah'ım! Şüphesiz Sen affedicisin, affetmeyi seversin. Beni de affet!" duasını dilinden ve gönlünden eksik etmemelidir. Bu geceyi manen yükselme, donanma ve arınma gecesi olarak kabul edip Kur an-ı Kerim'i tertil üzere okuyarak ve onu idrak ederek gecemizi ibadetlerle süslemeliyiz. Bin aydan daha hayırlı olan yani bir ömre bedel olan ve bütün duaların kabul olacağı bu gece, Rabbimizin bu ümmete bahşettiği bir hediyesidir. Bunu hakikat manasıyla anlamalı ve ona göre idrak etmeliyiz."

İslam ümmetinin, Kur'an ile dirilme ve onun mesajı etrafında kenetlenmeye yeniden muhtaç olduğunu hatırlatan Peygamber Sevdalıları, "Bu ümmet; aralarındaki meseleleri Kur'an'ın hakemliğinde çözmeli; kardeşlik ve vahdet esaslı yarınlar inşa etmelidir. Kur'ansız bir dünyanın karanlık kalacağı gibi, Kur'an etrafında kenetlenmeyen bir ümmetin ve insanlığın yarınları da karanlıkta kalmaktan kendilerini kurtaramayacaktır." İfadelerini kullandı.

"KUDÜS BAŞTA OLMAK ÜZERE BÜTÜN MAZLUM MÜSLÜMANLARIN KURTULUŞU İÇİN BU GECE ÇOKÇA DUA ETMELİYİZ"

Bir ömre bedel olan bu gecenin en hayırlı şekilde idrak edilmesi gerektiğini belirten Peygamber Sevdalıları , son olarak şu ifadelere yer verdi: "Dünyanın her köşesinde zalimin zulmü altında ezilen, mağdur edilen, malı mülkü ve yurdu işgal edilip talan edilen, açlığa, susuzluğa ve zillete maruz bırakılan, en mukaddes değerleri ayaklar altına alınan, başta Kudüs olmak üzere bütün mazlum Müslümanların kurtuluşu için bu gece çokça dua etmeliyiz. Basit dünya beklentileri ve farklılıkları nedeniyle birbirine düşman olmuş Müslümanların tekrar yekvücut olması için bu gece Rabbimize el açıp daha çok yakarışta bulunmalıyız. Peygamber Sevdalıları Vakfı olarak, Cenab-ı Allah'tan bir ömre bedel olan bu mübarek geceyi en hayırlı şekilde ihya etmeyi tüm Müslümanlara nasip etmesini diler, İslam âleminin mübarek Kadir Gecesi'ni tebrik ederiz.” ŞEVKİ ASLAN