İmsak: Güneş:
4 °C
asd

DEDAŞ ViRÜS DiNLEMiYOR

DEDAŞ ViRÜS DiNLEMiYOR

Covid 19 virüsü nedeniyle birçok tekstil imalathanesinde üretimin durma noktasına geldiğini belirten TEKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Öztürk, bu zorlu süreçte bile DEDAŞ’ın faturalarını ödeyemeyen bazı üretici firmaların elektriğini kestiğini söyleyerek, işverenlerin Elektrik, doğalgaz vb. ödemelerinin ertelenmesini talep etti.

Zor günler geçirdiklerini belirten Öztürk, “Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 virüsü ülkemizde diğer birçok sektör gibi tekstil sektörünü de olumsuz yönde etkilemiş olup üretimde olan siparişlerin iptal edilmesine sebep olmuştur. Bu durum tekstil sektörünü durma noktasına getirmiştir. Bu zorlu süreçte tekstil sektörün ayakta kalabilmesi için; Tüm tekstil çalışanlarını kapsayacak şekilde kısa çalışma ödeneğinin kapsamının genişletilmesini ve başvuru şartlarının yeniden revize edilmesini, işverenlerin tüm vergi ve SSK borçlarının dondurulmasını, İşverenlere faizsiz, ertelenebilir kredi desteği imkanının sağlanması, İŞKUR desteği alan işverenlerin İŞKUR’la yaptıkları istihdam taahhütlerinin altına düşülmesinden dolayı oluşabilecek durumlarda işverenlerin mağdur edilmemesini istiyoruz.” İfadelerini kullandı.

DEDAŞ, faturalarını ödeyemeyen firmaların elektriklerini kesmesine tepki gösteren Öztürk, “Bugün bu zorlu süreçte bile DEDAŞ bazı üretici firmaların elektriğini kesmiş durumdadır. Bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmesi, işverenlerin Elektrik, doğalgaz vb. ödemelerinin ertelenmesini, Kira da olan işverenlerin kiralarının mülk sahipleri tarafından ertelenmesi veya üretime ara veren kiracı işverenlerden kira alınmamasını talep ediyoruz.” Dedi.

Öztürk şu ifadeleri kullandı: “Yaşanan bu zorlu süreçte üretime devam işverenlerimizin virüse karşı işyerlerinde dezenfekte ve hijyen çalışmalarını yaptığı, bu çalışmayı yapmayan işverenlerimizin de virüsün yayılmaması için tüm önlemleri alması konusunda takipçi olacağımızı bilmelerini isteriz. Üye işyerlerimize 14 hijyen kuralı hakkında bilgi verilmiş ve bu kuralların yazılı olduğu afişler asılmıştır. Gerek ülkemizde ve gerekse global olarak bu salgından dolayı oluşan koruyucu ekipman (tulum, maske vb.) ihtiyacı herkesçe bilinmektedir. TEKSİAD olarak bu süreci atlatabilmek ve üretimi durdurmamak için oluşan malzeme ihtiyacını karşılamak için bu malzemeleri üretmeye talibiz. Tekstil kapasitemiz bu ihtiyacı karşılayabilecek güçtedir. Yaşanan bu zorlu süreci el birliği ile hep beraber hareket ederek aşacağımıza inanıyoruz.” MEHMET EMİN URAZ