Akşam: Yatsı:
4 °C
asd

Hayatını Kaybedenler Ceset Torbası İle Defnedilecek

Hayatını Kaybedenler Ceset Torbası İle Defnedilecek

Sağlık Bakanlığı, 81 il valiliğine gönderdiği yazıyla Corona virüs salgını nedeniyle morg ve defin hizmetlerine yönelik alınacak önlemleri belirledi.

Buna göre öncelikle morg görevlileri ve cenaze sorumlusu, ölen kişinin Covid-19 tanısı konusunda bilgilendirilecek. Covid-19 vakalarının ölümü halinde ceset torbasıyla defin yapılacak.

Cenaze kabre yerleştirildikten sonra standart defin işlemleri uygulanacak. Gasilhane çalışanları eldiven, N95/FFP2 maske, gözlük/yüz koruyucu ve sıvı geçirmez önlük kullanacak.

Kullanılan kişisel korunma malzemeleri tıbbi atık kutusuna atılacak.

Yıkama alanının yoğun sekresyonlar ile kontamine olması nedeniyle 1/10 çamaşır suyu veya klor tabletle (ürün önerisi ile) dezenfekte edilecek. Morg ve gasilhane çalışanlarına standart enfeksiyondan korunma ve kontrol önlemleri ile solunum sekresyonlarıyla temas önlemleri konusunda eğitim verilecek.

El hijyeni gibi kişisel hijyenin önemi vurgulanacak. Birimde kullanılacak olan, maske, eldiven, koruyucu giysi, gözlük, alkol bazlı el antiseptiği ihtiyacı hastane yönetimi tarafından karşılanacak.Evde ölüm olması durumunda, defin işlemleri mevzuat gereği devam edecek. Cenazelerin ceset torbasıyla alınıp naklinin gerçekleştirilmesi sağlanacak. Cenazenin kabre yerleştirilmesi sırasında eldiven kullanılacak. AHMET KÖLGE