Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS Yarım Altın

İmsak: Güneş:
4 °C

Günübirlik Çalışan İşçilerden Yetkililere Sitem

Günübirlik Çalışan İşçilerden Yetkililere Sitem

Cumhuriyet Meydanı'nda dondurucu soğukta çocuklarına ekmek götürmek umuduyla akşama kadar bekleyen gündelik işçiler, seçimden seçime hatırlandıklarına tepki göstererek ailelerinin nafakasını temin edecek bir işe sahip olmayı talep etti.

Günübirlik işlerde yevmiye usulüyle çalışıp ailelerinin rızkını kazanmak için sabahın erken saatlerinde pazara gelen işçiler, dondurucu soğukta akşam kadar işçi alımı için gelecek olan işverenlerin yolunu gözlüyor.

Her gün Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan, aralarında yaşları ilerlemiş kişilerin de bulunduğu gündelik işlerde yevmiyeli çalışan ve halk arasında "amele" diye bilinen işçilerden her biri farklı meslek gruplarına sahip.

Çoğu zaman çocuklarına ekmek götürememenin hüznünü yaşayan işçiler, sadece seçimlerde kendilerini hatırladıklarına tepki göstererek siyasilere sitemde bulundu.

Pazarda bekleyen işçilerden Ömer Balık, yaptığı açıklamada, seçimden seçime hatırlandıklarını, seçimlerin ardından kimsenin kendilerini sormadığını anlattı.

İş bulmakta zorluk çektiklerini dile getiren işçilerden Edip Çelik, "İş yok, zor durumdayız. Bize yardımcı olsalar iyidir." diye konuştu. İLKHA