Öğle: İkindi:
4 °C
asd

PKK'nin Katlettiği 10 Köylü Kabirleri Başında Anıldı

PKK'nin Katlettiği 10 Köylü Kabirleri Başında Anıldı

​PKK’nin 1987 yılında katlettiği 10 kişi düzenlenen törenle yad edildi.

 Komşu ilçe Midyat'a bağlı Başyurt (Zaxuran) Mahallesi, Efeler (Gündikêporti) mezrasında 23 Ocak 1987 tarihinde 7'si çocuk 10 kişi katledilişlerinin 33'üncü yıl dönümü münasebetiyle Efeler İlk ve Ortaokulunun bahçesinde program düzenlendi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan anma töreninde Midyat Müftüsü Mehmet Şafi Bilik katledilenler için dua etti. 

Programda konuşan Dargeçit İlçe Kaymakamı Doğan Kemelek, PKK tarafından insanlık dışı eylemlerle katledilen vatandaşları unutmamak ve unutturmamak için burada olduklarını söyledi.

Törende bir konuşma yapan Jandarma Teğmen Emirhan Erşan, PKK’nin kendi insanını katleden en büyük "vahşi bir örgüt" olduğunu ifade ederek, özellikle günümüz gençlerinin PKK’nin gerçek yüzünü gördüklerini söyledi.

Katledilenlerin yakını Mehmet Şirin Akçay ise, yakınları için dua ederek, rahmet okudu. Katledilenlerin torunu İrem Akçay da şiir okudu.

Ardından PKK'nin bölgede katlettiklerinin kabirlerinin bulunduğu Başyurt köyündeki mezarlığı ziyaret eden protokol ve yakınları dua ettiler. Ardından saldırı yapılan ev ziyaret edildi. Katılımcılara yemek ikramı yapıldı.

Saldırıda 3'ü kız olmak üzere 4 küçük çocuğunu kaybeden acılı anne Emine Akçay, çocuklarının kabirleri başında şöyle konuştu: "Bu çocukların annesiyim. Çocuklarım şirin uykudaydı. 33 yıldır bu acıyı yaşıyoruz. Hiçbir zaman unutmayacağız. Askerlerimize de üzülüyoruz. Allah hepsini af etsin. Bu kâfirler bize musallat oldu. Bu gâvurların işidir. Müslüman işi de değildir. Kürtler için de değildir. 3 kız bir oğlum vardı. Oğlanı öldürdüler, kızları öldürmeseydiler. Bu toprak meselesi değildi. Allah hakkımızı bırakmasın Allah’ın gazabı FETÖ ve Apo’nun üzerine olsun.”

Yapılan katliamda çok sayıda yakınlarını kaybeden Nazım Ağırman, Siraç Ağırman ve İrem Akçay, "Kürtlük" adı altında yapılan katliamı unutmadıklarını ve 33 yıldır acılarının taze olduğunu söylediler.

Ayrıca Siraç Ağırman katledilenlerin hepsine şehit vasfı verilmediğini ve mağdur olduklarını sözlerine ekledi.

Törene; Mardin Vali Yardımcısı Bahattin Çelik, mülki amirler, katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları ve köy halkı katıldı.  İLKHA