Öğle: İkindi:
4 °C
asd

Biçici “Basın gözümüz kulağımız olan bir mekanizmadır”

Biçici “Basın gözümüz kulağımız olan bir mekanizmadır”

TÜMSİAD Batman şube Başkanı Kamil Biçici “10 Ocak Gazeteciler Günü” nü kutladı.

“10 Ocak Gazeteciler Günü” münasebeti ile mesaj yayınlayan TÜMSİAD Batman şube Başkanı Kâmil Biçici zor şartlar altında görevini ifa eden basın mensupların 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü Kutladı.

Biçici açıklamasında, “Basın, yasama, yürütme ve yargının ardından dördüncü güç olarak, ülkemizin demokratik gelişiminin teminatı olarak çalışmalıdır. Basın, toplumun önünde yürüyen, gerçekleri gösteren, yorumlayan, yaşanan tüm eksiklikleri ve aksaklıkları bizlere aktararak gözümüz kulağımız olan bir mekanizmadır. İfade özgürlüğü demokratik toplumların vazgeçilemez haklarından biridir. İfadelerin tarafsız ve doğru şekilde yapılabilmesi için de edinilen bilgilerin hızlı ve güvenli bir şekilde sağlanması gerekmektedir. Bu bilgilerin kaynağından alınması, vatandaşa en sağlıklı bir şekilde ulaştırılması ve ifade haline gelebilmesin de şüphesiz ki basın mensuplarımız kilit rol oynamaktadır.” dedi.

Biçici açıklamasının devamında; “Sosyal, kültürel, siyasal tüm gelişmeleri basının bizlere aktardığı, yansıttığı gibi görüyor, anlıyor ve kavrayabiliyoruz. Basının sorumlu yayıncılık anlayışıyla ortaya koyduğu rota, aynı zamanda toplumun gelişmesi, hakkın ve hakkaniyetin ortaya çıkması anlamında da çok önemli bir ufku temsil etmektedir. Basın mensuplarımızın bağımsız ve özgürce bilgi aktarımı Türkiye Cumhuriyeti Devleti Anayasası ve tarihten gelen milletimizin kadim kültürü ile garanti altına alınmıştır.

Basın ve ifade özgürlüğünün, halkımızın haber alma hakkıyla birlikte geliştiği ortamlarda, yazılı, görsel ve sosyal medya organlarının vatandaşlarımıza tüm gelişmeleri doğru aktarması kamuoyunun bilgilenmesinde ve bilinçlenmesinde kilit rol oynamaktadır. Aynı şekilde güvence altına alınan basının özgürlüğü ve ifade hakkının toplumun her bir bireyine doğru ve tarafsız haber sağlaması için de; meslek ahlakına uygun, toplumun etik ve ahlaki kültürünü gözeten ve kişi haklarına saygılı yazılı ve görsel yayınlar yapılmalıdır.

Küresel güçlerin çatışmacı söylemlerinin ve devletimizi, toplumsal refahımızı ve kardeşlik iklimimizi tehdit eden terörizmin arttığı günümüzde milletimizin menfaatlerini gözeten basın mensuplarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu düşüncelerle milletimizin özgür dili olan, ilimizde, bölgemizde ve dünyanın çeşitleri bölgelerinde zor şartlar altında görevini ifa eden basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum dedi.” ifadelerine yer verdi.  ŞEVKİ ASLAN