Öğle: İkindi:
4 °C
asd

MAHALLELiYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE KONFERANSI

MAHALLELiYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE KONFERANSI

Batman Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından vatandaşlara Bağımlılıkla Mücadele Kapsamında “Bağımsız Hayat” adlı konferans düzenlendi.

Düzenlenen konferansta madde kullanımına başlama nedenleri, bağımlılığın gelişme süreci, bireyleri bağımlılıktan koruma, bağımlı bir kişiye yaklaşım ve bağımlı bireyin tedaviye yönelme süreci gibi konulara değinen Bağımlılık Danışmanı Psikolog Ahmet Sütçü ve Sosyal Hizmet Uzmanı Seda Güneş, madde bağımlılığında etkili olan nedenlerin başında ‘merak’ ve ‘arkadaş çevresi’ olduğuna dikkat çekti. 
Son yıllarda madde kullanımında büyük artış yaşandığı, uyuşturucu madde kullanımına başlama yaşının giderek düştüğü, özellikle ergenlik ve genç yetişkinlik döneminde bireylerin risk altında olduğunu belirten uzmanlar, bu konuda ailelerin iyi birer gözlemci olmaları gerektiğini vurguladı. 
Bağımlılığın, kişilerin psikolojik, fizyolojik ve sosyal hayatlarını olumsuz yönde etkilediğine değinen uzmanlar bu olumsuzlukları en aza indirgemek için toplumun bilinçlenmesi gerektiğini iletti. 
ŞEVKİ ASLAN