Öğle: İkindi:
4 °C
asd

ORGAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR

ORGAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR

‘Organ Bağışı Haftası’ dolayısıyla Batman İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu bir mesaj yayımladı.

Pamukçu mesajında şöyle dedi, “Organ ve doku bağışı ölümümüzden sonra organlarımızın başka bir insan için kullanılmasına izin vermektir. Bazen görmeyen bir insanın görmesini bazen de hayatını diyaliz cihazına bağlı olarak sürdüren bir böbrek hastasının hayata dönmesini sağlamaktır.”

25.887 KİŞİ ORGAN BAĞIŞI BEKLEMEKTEDİR

 Pamukçu açıklamasının devamında, “2019 yılı için Türkiye geneli 25.887 kişi organ bağışı beklemektedir. 2018 yılı içinde 1708 beyin ölümü gerçekleşmiş olup sadece 467 kişinin organlarının bağışına ailesi tarafından izin verilmiştir. Türkiye genelinde 22.320 böbrek, 5 ince bağırsak, 1063 kalp, 4 kalp kapağı, 2148 karaciğer, 65 akciğer, 282 pankreas olmak üzere toplam 25.887 kişi bağış beklemektedir.” İfadelerini kullandı.

Ülkemizde organ ve doku nakli bekleyen hasta sayının her geçen gün artmakta olduğunu belirten Pamukçu, “ Organ nakli hizmetlerinde büyük gelişmeler kaydedilmekle beraber istenilen seviyeye ulaşılamamaktadır. Bunun en büyük nedeni organ ve doku bağışının yetersizliğidir. Bir gün kendimiz veya yakınlarımızdan birinin de organ bağışına muhtaç hale gelebileceği bilinciyle organ bağışında bulunabilir ve etrafımızdaki kişileri de buna ikna edebiliriz.” İfadelerini kulandı.

 Pamukçu son olarak şunları söyledi: “Bağışlanan her organ bir hayat kurtarır ilkesi ile 03-09 Kasım Organ ve Doku Bağış Haftası dolayısıyla Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde halkı bilgilendirmek, organ ve doku bağışı başvurularını kabul etmek üzere Sağlık Müdürlüğümüz, toplum sağlığı merkezlerimiz, tüm kamu ve özel hastanelerde satan açmış bulunmaktadır. Vatandaşın gerekli duyarlılığı göstereceğine inanarak tüm halkımızı bu stantlara davet ediyoruz.” MEHMET EMİN URAZ