Akşam: Yatsı:
4 °C
asd

Örnek İnsanlar Yetiştirmek İstiyoruz

Örnek İnsanlar Yetiştirmek İstiyoruz

İmam hatip okullarında eğitim veren öğretmenler ve idareciler milli ve manevi değerlerine sahip çıkan bir gençlik yetiştirmeyi amaçladıklarını belirtti.

Çeşitli etkinliklerle kutlanan İmam Hatipler Haftası nedeniyle açıklamalarda bulunan eğitimciler, imam hatiplerde manevi değerlerine sahip çıkan gençler yetiştirmek istediklerini ifade ettiler.

 İmam Hatipler Haftası münasebetiyle açıklamada bulunan Zeynel Bey Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Cengiz Acar, "Bizim asıl amacımız; burada temiz, imanlı, ihlaslı gençler yetiştirmektir. Bu kadar gencin hepsinin imam veya müezzin olması mümkün değildir. Bu aynı zamanda ülkemizin istihdam politikasına, ekonomik politikasına da ters düşer. Bizim burada asıl amacımız; imam ve müezzin yetiştirmekle beraber aynı zamanda bu okullardan doktorlar, öğretmenler, mühendisler, avukatlar, hâkimler, savcılar yetiştirmektir. Hem dini eğitimlerini hem de fen ilimlerini, tarihini, coğrafyasını bilen gençler yetiştirmek gayesindeyiz. Hem ihlaslı hem de dünyayı okuyabilen, kitap okuyan, düşünen, sorgulayan gençler bizim en büyük hayalimiz." dedi.

"KENDİNİ ADAMIŞ GÜZEL İNSANLAR YETİŞTİRİYORUZ"

Öğrencileri en iyi şekilde eğitmeye çalıştıklarını dile getiren Acar, "İmam hatip kurumları; dinini bilen, dünya için bir şeyler yapmaya çalışan, kendini adamış güzel insanlar yetiştiriyor. Buradaki maksadımız dini iyi anlayacak, kavrayacak, yaşayacak, topluma örnek teşkil edecek insanlar yetiştirmektir. İmam hatip okulları hakkında bir yanlış anlama var. Bu okullarda sadece imam ve vaiz yetiştirmiyoruz. Burada doktor, mühendis, öğretmen de yetişir. Topluma hizmet edecek her alanda insan yetiştiriyoruz. Amacımız güzel ahlaklı insanlar yetiştirmek, topluma kazandırmaktır. İmam hatip okulunda okuyan bir öğrencinin söyledikleriyle yaptıkları bir olmalıdır. Ben imam hatip öğrencisiyim deyip namaz kılmıyorsa, sigara kullanıyorsa, yanlış arkadaşlarla arkadaşlık ediyorsa burada bir sıkıntı var demektir. Biz çocuklarımızın isteyerek, içinden gelerek buraya gelmesini arzuluyoruz." ifadelerini kulandı.

Acar, "İmam hatip lisesinde öğrenci olmak büyük bir avantajdır. Büyük bir iftihardır. Çünkü insan akıl ve kalpten ibaret bir mahlûktur. Aklı nurlandıran fen ilimleridir. Kalbi nurlandıran din ilimleridir. İmam hatipli bir genç, aklını buradaki matematik, fizik, kimya gibi ilimlerle nurlandırırken, kalbini Kur'an-ı Kerim, Hadis gibi dini ilimlerle nurlandırıp kendini mükemmel bir şahsiyet konumuna getirebilir. Bizim ecdadımız asırlarca bu topraklar üzerinde İslamiyet'e sancaktarlık yapmış, İslam'ı en güzel şekilde yaşamıştır. Şuan imam hatipli gençlerimiz; dinini, kültürünü, geçmişini öğrenerek ecdadına layık nesiller olmaya çalışıyor." şeklinde konuştu. ŞEVKİ ASLAN