Akşam: Yatsı:
4 °C
asd

Zorlu Okul Yolculuğu

Zorlu Okul Yolculuğu

Kozluk (Hezo) ilçesine bağlı Kayadibi (Manere) köyünde öğrenciler, virajlı ve bozuk yol nedeniyle büyük mağduriyet yaşıyor.

Yolların bozuk olması nedeniyle köye servisler gitmezken küçük yaştaki öğrenciler yaklaşık 2 kilometrelik bir yolu yaya gidiyorlar.

Karlı ve yağışlı günler gelmeden sorunlarına el atılmasını isteyen Yukarı Gevro Mahallesi sakinleri, tüm girişimlerine rağmen yetkililerin sorunlarına çözüm üretmediklerini dile getirdiler.

Taşımalı eğitim öğrencilerinin olduğunu ancak "yolsuz" bir yolculuk yaptıklarının altını çizen köy sakinleri, yetkililerin, "ödenek olmadığı" gerekçesiyle yollarını yapmadıklarını ifade ettiler.

"ÖĞRENCİLERİMİZ CANLARI PAHASINA OKULA GİDİP GELİYORLAR"

Köy yolunun özellikle kış aylarında daha tehlikeli olduğunu belirten Mehmet Can Yılmaz, "Öğrencilerimiz, 2 kilometrelik yolu kış aylarında canlarını ortaya koyarak, okumak için yürüyorlar. Bazen de bu tehlikeyi göze alarak araçla gidiyorlar. Defalarca bu tehlikeyi yetkililere bildirmemize rağmen hiç kimse ilgilenmedi. Sürekli, ‘Yapacağız, yapacağız’ deyip bırakıyorlar. Yolumuz çamurdur, çevredeki bütün köylerin yolu nasıl yapıldıysa bizimkinin de yapılmasını istiyoruz" dedi.

"Kışın 7 yaşındaki çocuk 2 kilometrelik yolu ayakla gidiyor"

Yılmaz, "Sabah saat 06.00’da kalkıyoruz. 7 yaşındaki bir çocuk 2 kilometrelik bir yolu ayakla gidiyor. Burada yaklaşık 1-2 metreye yakın kar yağıyor. Acaba kaymakamın veya valinin oğlu, o saatte, o karda kışta bu 2 kilometrelik yolu gidip geliyor mu? Biz bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bu köyümüze bu yolların yapılmasını istiyoruz. Fazla bir şey istemiyoruz. Sadece köyümüzün yollarının yapılmasını istiyoruz. Bu bir vatandaş olarak en doğal hakkımızdır." ifadelerini kullandı. İLKHA