Öğle: İkindi:
4 °C
asd

BATMANLILARIN VAZGEÇİLMEZ DURAĞI: BEYAZSU

BATMANLILARIN VAZGEÇİLMEZ DURAĞI: BEYAZSU

Midyat ilçesindeki Beyazsu Çayı Batmanlıların gezi yerlerinden biri. Beyazsuya giden vatandaşlar hem eğleniyor hem de çay üzerinde kurulan alabalık çiftliklerinde yetiştirilen balıkların lezzetine bakıyorlar.

Batmanlıların vazgeçilmez gezi yerlerinden biri de Beyazsu. Oraya giden vatandaşların ilgi gösterdikleri mekanlar arasında alabalık çiftlikleri geliyor. İçerisinde A, D, omega-3, kaliteli protein, demir ve  çinko gibi vitaminler barındıran balık, sofraların vazgeçilmezi olarak yoğun talep görüyor.

Yaklaşık 8-10 gram yavru iken alınan alabalık, Beyazsu Çayı üzerinde kurulan tesislerde yetiştirilerek bir yılın sonunda 350-500 gram sofralık balık haline gelince satışa sunuluyor.

Balık yetiştirilmesine uygun minerallerin bulunduğu ve adını suyunun berraklığından alan Beyazsu Çayı’nda yetişen balıklar, canlı olarak havuzlardan alınıp temizlendikten sonra şarküteri ve balıkçı tezgâhlarında vatandaşa sunuluyor.  

BATMANLILARIN UĞRAK YERLERİNDEN BİRİ

Halk tarafından oldukça rağbet gören Beyazsu alabalığı Midyat'a gelen yerli ve yabancı turistlerin de vazgeçilmezi olmuş durumda.  Beyazsu Batmanlı müşterilerin de uğrak yerlerinden biri.

Yaklaşık 20 yıldır balık yetiştiriciliği yapan İsmail Ağırman ve Adnan Ağırman, balık yetiştirme hakkında önemli bilgiler verdiler.

“HER BALIK BEYAZSU BALIĞI DEĞİLDİR”

Bazı göl balıklarının Beyazsu balığı diye satıldığını, her alabalığın Beyazsu balığı olmadığını ve buna dikkat edilmesi gerektiğini belirten İsmail Ağırman, "Beyazsu alabalık işinde 19’uncu yılımdayım. 19 yıldır bu işi yapıyorum. Balıkların yetiştirilmesi ilgili her şeyi biliyorum. Yemlerin kalitesi, balığın sağlıklı bir şekilde yetişmesi ve satarken de yapılması gerekenleri biliyoruz. Beyazsu’da yavru balığı daha 10 gram iken alıyoruz 250-300 grama gelinceye kadar besliyoruz. Bu suda kaliteli yemlerle beslenirse denizden çıkan orijinal balıktan bile lezzetli oluyor. Dedi.

ZİYARETÇİLERİMİZ ARASINDA ÇOK SAYIDA BATMANLI DA VAR

 Beyazsuya bölge illerinden çok sayıda ziyaretçi geldiğini belirten Adnan Ağırman ise, “ Her yerden ziyaretçi var. Özellikle yaz aylarında Batman’dan da çok sayıda ziyaretçi geliyor. Hem eğlenip suya giriyorlar hem de balık yiyorlar.” İfadelerini kullandı. MEHMET EMİN URAZ