Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS Yarım Altın

İmsak: Güneş:
4 °C

HAVAi FiŞEK VE DÜĞÜN KONVOYLARINA DÜZENLEME

HAVAi FiŞEK VE DÜĞÜN KONVOYLARINA DÜZENLEME

İlimizde havai fişeklerin satış ve kullanımına sınırlama getirilirken düğün konvoyları için de düzenleme getirildi.

Konuyla ilgili Valilikten yapılan açıklamada, “İlimizde nişan, düğün, uğurlama, sünnet ve spor müsabakası gibi organizasyonlar sırasında meskun mahalde havai fişek diye tabir edilen piroteknik maddelerin kullanımında ve düğün konvoylarında artış olduğu görülmektedir. Ayrıca bu maddelerin izinsiz, usulüne aykırı, zamansız ve uygunsuz yerlerde kullanımı ile çevresel gürültü seviyesi sınır değerleri aşılmakta, bu durumdan dolayı vatandaşlarımızda korku, heyecan ve panik yaşanmakta, halkın can ve mal güvenliği tehlikeye girmektedir.” Denildi.
Açıklamanın devamında, “ Bu durumun önüne geçilmesine ilişkin olarak, yasalarımızla başkalarının huzur ve güvenini bozacak gürültüye neden olan kişi ve işletmeler ile gerçek ve tüzel kişilere Türk Ceza Kanunu, Kabahatler Kanunu ve Çevre Kanununun bazı hükümleri ile gürültü kirliliğine karşı yaptırım öngörülmüştür.” İfadeleri kullanıldı.
HAVAİ FİŞEK KULLANIMI SINIRLANDIRILDI
 Yapılan açıklamada, “İlimizde kamu sağlığı ile vatandaşların huzur ve güvenliğinin temini bakımından havai fişek gösterileri 15 dakika içerisinde bitirilecektir. Saat 23:00’ten sonra yapılması yasaklanmıştır.  Bakkal, market, pastane, kırtasiye, oyuncakçı gibi işyerlerinde oyun ve eğlence aracı olan patlayıcı maddelerin satışının yapılması ve bu maddelerin 12 yaşından küçüklere satılması yasaklanmıştır. Şenlik ve işaret fişekleriyle oyun ve eğlence aracı olan patlayıcı maddelerin brüt 5 kilograma kadar olan miktardaki satışlarının serbest olduğu, ancak şenlik ve işaret fişeklerinin 18 yaşından küçüklere satılması yasaklanmıştır.  A Sınıfı Ateşleyici Yeterlilik Belgesi olmayan kişilerce ve gerekli tedbirlerin alınmadan kullanılması yasaklanmıştır.” Denildi. 
DÜĞÜN KONVOYLARINA DÜZENLEME
Düğün konvoylarıyla ilgili yapılan açıklamadaysa, “ Düğün konvoylarının normal araç trafiğini aksatacak ve sol şeridi devamlı işgal edecek şekilde yapılması, konvoy içerisinde araçların sürüklenmesi (drift) ve benzeri trafiği tehlikeye atacak hareketlerde bulunulması yasaklanmıştır.  Düğün konvoylarında gelin arabası dahil araç plakalarının kapatılması, araçların kapı ve camlarından sarkıtması yasaklanmıştır.  Konvoy sırasında araç takip mesafesinin korunması ve araç klaksonlarının (korna) çalınmaması yönünde azami hassasiyet gösterilecektir.” İfadeleri kullanıldı. ŞEVKİ ASLAN