Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS Yarım Altın

İmsak: Güneş:
4 °C

YENiDEN iNŞA EDiLDi

YENiDEN iNŞA EDiLDi

Hasankeyf'te bulunan Sultan Süleyman Külliye minaresi 612 yıl sonra taş taş sökülüp yeni yerine taşınmasının ardından yeniden inşa edildi.

Hasankeyf'teki Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak eserleri korumaya yönelik düzenlenen çalışmalar kapsamında, Eyyubiler döneminde yapılan Sultan Süleyman Külliye Minaresi, yeni yerleşim yerine taşınma çalışmaları bitirildikten sonra ziyaretçilerini ağırlayacak.

612 yıl önce Eyyubi Sultanı Süleyman Han tarafından yapılan minare taş taş sökülerek taşındı. Ayrıca Sultan Süleyman Külliye Kapısı (Taçkapı) ve Çeşmesi de bütünsel olarak taşınarak, Hasankeyf Kültürel Park Alanı'ndaki yeni yerlerine yerleştirildi.

Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak eserleri korumaya yönelik düzenlenen çalışmalar kapsamında 12 Mayıs 2017 yılında ilk olarak Zeynel Bey Türbesi taşındı. Zeynel Bey Türbesi'nin taşınmasının ardından Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi, Hasankeyf Kalesi Orta Kapısı, Eyyubi (Kızlar) Camisi, Sultan Süleyman Külliye kapısı (Taçkapı), Çeşmesi ile Minaresi ve Er-Rızk Cami Minaresi taş taş sökülerek taşındı.  

Taşınan eserler yeni yerlerine yerleştirildikten sonra ince restorasyon çalışmaları ve çevre düzenlemeleri devam ediyor. Hasankeyf Kültürel Park Alanı'nın önümüzdeki aylarda ziyaretçilere açılması bekleniyor.

"HASANKEYF KÜLTÜREL PARK ALANI'NDA İKİNCİ HALİÇ OLACAK"

Hasankeyf'te yapılan çalışmalar hakkında açıklama yapan Hasankeyf Kültür Derneği Başkanı Ahmet Akdeniz, Hasankeyf'te taşınan kültür varlığı tarihi eserlerin, Türkiye için çok önemli olduğunu belirtti.

Akdeniz, "Yeni Hasankeyf'e taşınan kültür varlıkları bir bir tamamlanmak üzeredir. Sultan Süleyman Külliye Minaresi çalışmaları ve çevre düzenlemesi son hız devam ediyor. Minaremiz bitmiş, diğer çalışmalar ise yapılıyor. Hasankeyf Kültürel Park Alanı'nda 2'nci haliç olacak. Su dolduğu zaman liman olacak, tekneler gelecek. Malabadi Köprüsü'nün bir benzeri burada yaya köprüsü olacak olması ayrı bir güzellik veriyor. İLKHA aracılığıyla tüm Türkiye ve dünyaya Hasankeyf'in nasıl olduğunu duyurmak istiyoruz." dedi.

"İMAM ABDULLAH ZAVİYESİ'NİN RESTORE ÇALIŞMALARI BİTMEK ÜZEREDİR"

Taşınan kültür varlıkları hakkında bilgi veren Akdeniz, "Kültürel Park Alanı'na taşınan eserler İmam Abdullah Zaviyesi, Kızlar (Eyyubi) Camii, Hasankeyf Kalesi Orta Kapısı, Er-Rızk Camisi'nin minaresi, Sultan Süleyman Külliye Kapısı (Taçkapı), Çeşmesi ile Minaresi, Zeynel Bey Türbesi ve Artuklu Hamamı taşındı. İmam Abdullah Zaviyesi'nin restore çalışmaları bitmek üzeredir. Restore çalışmalarının bitmesinin ardından müzeye bırakılan mezarlığın yerleştirilmesini istiyoruz. Bu bizim için çok önemli olduğundan acilen yapılmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı. 

"YAPILACAK 2 KÜMBETE, HASANKEYF'TEKİ İLİM VE BİLİM İNSANLARININ TÜRBELERİ TAŞINACAK"

Şimdiden ziyaretçilerin gelmeye başladığını belirten Akdeniz, "Çalışmaların tam olarak ne zaman biteceğini tam olarak tahmin edemiyoruz. Çalışmaları yakından takip ettiğimiz için hiçbir işin zamanında yapılmadığını gördük. 3 ay sonra biter dedikleri işler bir yıl sonra ancak bitiyor. Onun için tam olarak ne zaman tamamlanacağını bilemiyoruz. 2 tane kümbet yapılmış. Kümbetlere Hasankeyf'teki ilim ve bilim insanlarından olan Şeyh Ali, Abdullah Yukanna (Vêrkanne), Baba Haydar ve Şeyh Sevenç gibi zatların türbeleri taşınacak." şeklinde konuştu. İLKHA