Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS Yarım Altın

Öğle: İkindi:
4 °C

ASGARi ÜÇRETLiLER VERGiDEN MUAF TUTULMALI

ASGARi ÜÇRETLiLER VERGiDEN MUAF TUTULMALI

Asgari ücretlilerin sorunlarıyla ilgili açıklamada bulunan HÜDA PAR Batman İl başkanlığı asgari ücretlilerin vergiden muaf tutulmalarını istedi.

HÜDA PAR İl Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Kamuda, genel ahlaka uygun olması şartı ile kıyafet serbestisinin kanuni güvence altına alınması elzemdir. Genel ahlaka uygunluk şartının getirilmemesi durumunda suiistimallerin ve yöneticilerin keyfi uygulamalarının önüne geçilmesi mümkün olmayacaktır. KİT personelinin kadroya geçirilmesi toplumsal ve iktisadi adaletin bir gereği olup toplumsal bir talep haline gelmiştir. Birçok sektörde benzer statüdeki çalışanın kadroya alınması, KİT personelinin bundan muaf tutulması hakkaniyetle bağdaşmamaktadır. Asgari ücretle çalışan insanların çok zor şartlarda hayatlarını idame ettikleri bir realitedir. Asgari ücretlilerin refah düzeyinin yükseltilmesi için mutlaka vergiden muaf tutulması gerekir. Enflasyon oranının fahiş bir düzeye çıktığı günümüzde asgari ücretle çalışan işçilerin ve ailelerinin insan onuru ve haysiyetine yaraşır yaşam standartlarına kavuşturulması, devletin temel görevleri arasında olmalıdır. Birçok boyutu ile tartışmalı bir dayatma olan zorunlu BES uygulamasından vazgeçilmelidir. Sisteme geçişin çalışanların tercihine bırakılması hem uygulanabilirlik hem de sürdürülebilirlik noktasında daha makuldür.” Denildi.

Faizsiz ev kredisi talebini de dillendiren HÜDA PAR, “Kredi sicili temiz olan memurlara, maaşlarından ölçülü bir kesinti yapılmak suretiyle faizsiz ev kredisi alma imkânı getirilmelidir.” Açıklamasında bulundu. HABER MERKEZİ