Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS Yarım Altın

Akşam: Yatsı:
4 °C

'Maytap Can Yakar' Kampanyası

'Maytap Can Yakar' Kampanyası

Batman Çevre Gönüllüleri Derneği, her yıl özellikle dini bayramlarda çocukların büyük ilgi gösterdikleri maytap, torpil, havai fişek, çatapat, roket vb gibi patlayıcı ve yanıcı, kimyasal içerikli maddelerin yasaklanmasını isterken, geçmişte başlattıkları 'Maytap Can Yakar' kampanyasına destek istedi.

"PATLAYICILAR ÇOCUKLARI ŞİDDETE ÖZENDİRİYOR"

Her yıl bayram günlerinde eğlence amaçlı olarak kullanılan patlayıcıların çocukları ‘şiddete’ yönlendirdiğini belirten Batman Çevre Gönüllüleri Derneği yöneticileri, “Bayram günleri boyunca yüksek gürültüyle patlatılan maytap ve benzeri maddeler, çevre ve sağlık sorunlarına neden oluyor' dediler.

Batman’da yaklaşık 20 yıldır daha yaşanabilir bir Batman için çevre mücadelesi veren Batman Çevre Gönüllüleri Derneği yöneticileri, bu kez maytap, torpil, roket, çatapat, mantar gibi yanıcı ve toksik maddeler içeren patlayıcılar için ilgilileri ve kamuoyunu duyarlılığa davet ederken, şu açıklamayı yaptılar: "Özellikle dini bayram günlerinde eğlence amaçlı olarak kullandıkları patlayıcılar nedeniyle yüksek gürültü kirliliğine neden olan ve sağlıklarıyla birlikte çevre için de tehdit oluşturan bazı patlayıcı maddeler gerçeği ortadadır.  Geçmişte ‘Maytap Can Yakar’ kampanyası başlatarak kamuoyunda bir duyarlılık ve farkındalığı amaçlamıştık. Maytap, torpil, oyuncak silah vs patlayıcıların çocukları ‘şiddete’ yönlendirdiğine inanıyoruz."

"HER BAYRAM ÇOCUKLAR HASTANELİK OLUYOR"

Batman Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Argünağa, maytap, havai fişek gibi patlayıcı maddelerin çevre ve toplum sağlığı boyutuna da dikkat çekerek, şu uyarıda bulundu: 'Sağlık Bakanlığının konu ile ilgili 24 Ekim 2008 tarih ve 31697 Sayılı Genelgesi var. ‘Halk arasında çat-pat diye bilinen yanıcı, patlayıcı, toksik maddelerin 12 yaşından küçüklere satışının engellenmesi ve erişiminin kontrol altına alınması (satış yerlerinin kayıt altına alınması) için ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde her türlü tedbirin alınması ve alınan tedbirlere aykırı hareket edenlere ilgili mevzuat doğrultusunda yasal işlemlerin yapılması’ diye özetlenen genelgenin Batman’da da pratik bulmasını istiyoruz. Valilik ve Emniyet Müdürlüğü’nün bu konuda bazı tedbirler aldıklarını öğrendik. Daha etkin tedbirlerle çocuklarımızın özellikle can güvenliğinin sağlanmasını isterken, halkımızı da bu konuda duyarlı ve sorumlu davranmaya çağırıyoruz. Her bayramda toplum yüksek gürültüyle rahatsız ediliyor. Ayrıca çok sayıda çocuk acil servislere kaldırılıyor. Yüz ve gözlerde ciddi yaralanmalar ortaya çıkıyor. Bu tip yanıklar, kimyasal madde de içerdiği için çok tehlikeli oluyor. Yanık izleri de kalıcı olabiliyor. Duyarlılık gösterilmesi dileğimizle halkımızın bayramını kutluyor, huzurlu nice bayramlar diliyoruz." AHMET KÖLGE