Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS Yarım Altın

Akşam: Yatsı:
4 °C

KUYUMCULAR iŞ YAPAMIYOR

KUYUMCULAR iŞ YAPAMIYOR

Altının bir türlü önlenemeyen yükselişi ve fiyatların dalgalı olması sebebiyle satışlarının durma noktasına geldiğini söyleyen kuyumcular, düğün sezonunun da satışları canlandırmadığını belirtti.

Ekonomik durgunluk ve altın fiyatlarının yüksek oluşu kuyumcuları iş yapmaz hale getirdi. Konuyla ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulunan Batman’ın en eski kuyumcularından biri olan Cemal Çetiz, hiçbir tarihte böyle bir durgunluk yaşamadıklarını söyledi. Çetiz, “ Altın fiyatları yüksek. Bu yüzden biz kuyumcular da iş yapamıyoruz. Ara sıra bir çeyrek bozuyoruz. Sonra da oturup onu yiyoruz. Masraflarımızı ancak karşılıyoruz. Kısacası kuyumcular olarak günü kurtarmaya çalışıyoruz.” Dedi.

Düğün sezonu olmasına rağmen kuyumcuların siftah yapmadığını vurgulayan Çetiz, bu durumun evlilik çağındaki gençleri de olumsuz etkilediğini söyledi. Çetiz, gençlerin evlenebilmesi için gelin ailelerinden anlayış beklediklerini ifade etti.

Faizin de piyasayı olumsuz etkilediğini belirten Çetiz, faizin her türlü kötülüğün kaynağı olduğunu söyledi. Ortadoğu’daki savaş tehditleri ve kaosun da altın fiyatlarını artırdığını söyleyen Çetiz, bu durum sürdükçe pahalılığın da süreceğini söyledi.  AHMET KÖLGE