Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS Yarım Altın

Akşam: Yatsı:
4 °C

Kadroya Geçen İşçilerden Psikolojik Baskı Tepkisi

Kadroya Geçen İşçilerden Psikolojik Baskı Tepkisi

Hak İş Konfederasyonuna bağlı Öz Büro İş Sendikası Batman Şube Başkanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında KHK ile kadroya geçen taşeron işçilerine ekonomik kayıplar ve psikolojik baskılar yapıldığı aktarıldı.

Hak İş Konfederasyonuna bağlı Öz Büro İş Sendikası Batman Şube Başkanlığı, KHK ile kadroya geçen Öz Büro İş Sendika üyelerinin yaşadıkları ekonomik kayıpların ve psikolojik baskıların dayanılmaz boyutlara ulaşıldığı belirtildi.

Batman Bölge Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen işçiler adına basın açıklamasını okuyan Öz Büro İş Sendikası Batman Şube Başkanı Ufuk Açıkgöz, 2 Nisan 2018 tarihinde KHK ile kadroya geçen üyelerinin o tarihten itibaren yaşadıkları ekonomik kayıplar ve her geçen gün artan psikolojik baskıların dayanılmaz boyutlara ulaştığını açıkladı.

Kadrolu olduktan sonra da sıkıntılarının katlanarak devam ettiğini belirten Açıkgöz, “Taşeron çalışanıyken yaşadığımız hak kayıplarının, haksız ve yanlış uygulamaların sebebi olarak taşeron sistemini görüyor bunu anlayabiliyorduk. Ancak kadrolu olduktan sonra bu sorunların ve haksızlıkların artarak devam ediyor olmasını asla kabul etmiyoruz. Hastane gibi insan sağlığını ve insan yaşamını doğrudan etkileyen hizmet süreçlerinin başarılı olmasının yolu çalışanların motivasyonu ve performansından geçmektedir. Ancak üzülerek ifade edelim ki bu durum göz ardı edilmekte, idarecilerin de bu konuda üyelerimize gereken hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir.” dedi.

 Sahip oldukları birçok hakkın bordolardan çıkarıldığını vurgulayan Açıkgöz, “696 sayılı KHK gereği tüm haklarımızla kadroya geçirilmiş olmamıza rağmen, eğitim intibaklarımız, yüzdelik dilimlerimiz, enflasyon farklarımız bordrolarımızdan çıkartılmıştır. 2018 yılında Yüksek Hakem Kurulu Toplu İş Sözleşmelerindeki zam oranı yüzde 4 artı yüzde 4 iken, enflasyon oranı yüzde 21’dir. Kamuda çalışan tüm işçi, memur ve hatta emekliler enflasyon farklarını almışken; ağır iş koşullarında çalışan üyelerimize yüzde 13’lük enflasyon farkının verilmemesini asla doğru bulmuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yetkililere yönelik eleştirilerini sürdüren Açıkgöz, “696 sayılı KHK’nın 112. maddesinde Kamu Çerçeve Protokolü imzalanabileceği açıkken kadroya geçtiğimiz tarihten bugüne 16 ay geçmiş olmasına rağmen neden kamu çerçeve protokolü imzalanmadı? Hastanedeki hizmet süreçlerinin olmazsa olmazları olan HBYS çalışanlarının kadroları neden hala açıklanmıyor? Memurların ve diğer kamu çalışanlarının nakil ve tayin hakları olmasına rağmen kendileri de kamu çalışanı olan üyelerimizin bu haktan yoksun olmaları aile bütünlüklerini ciddi şekilde bozmaktadır.” diye konuştu.

Görevlerini yapmayan yetkililere yönelik suç duyurusunda bulunacaklarını söyleyen Açıkgöz, “Kamuda işini özveriyle yapan ancak taşeron sistemindeyken yıllardır büyük mağduriyetler yaşayan üyelerimizin sorunlarının hala çözülmemesi nedeniyle görevlerinin gereklerini yerine getirmekte ihmal gösteren bir kısım kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunma zorunluluğumuz doğmuştur. Yapılan tüm bu haksız uygulamaların sona erdirilmesi ve iş yerindeki huzurun ve etkin/verimli çalışma ortamının tekrar sağlanabilmesi amacıyla yapacağımız suç duyurusu sonucunda yüce Türk yargısının, sorumlular hakkında en ağır cezaya hükmedeceklerine olan inancımız tamdır.” dedi. MEHMET EMİN URAZ