Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS Yarım Altın

Akşam: Yatsı:
4 °C

Toplumun Temeli Aile, Ailenin Direği Annedir

Toplumun Temeli Aile, Ailenin Direği Annedir

12 Mayıs Anneler Günü münasebetiyle yazılı açıklamada bulunan Eğitim-Bir-Sen Batman Temsilciliği, "Toplumun temeli aile, ailenin direği annedir" diye belirtti.

Eğitim-Bir-Sen Batman İl Temsilciliği, 12 Mayıs Anneler Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

"Anne, samimiyetin, karşılıksız sevmenin, fedakârlığın, hiçbir tanımın ifade edemeyeceği duygusal bağın, sınırsız şefkatin, bitimsiz sevginin, benliğini varlığımızla bütünlemenin sembolüdür." şeklinde başlayan mesajda, "Anneler, Allah'ın rahim sıfatının kendilerinde tecelli ettiği varlıklardır. O nedenle, annelerin sevgisi, şefkati, merhameti hiçbir beşeri ölçekle anlaşılıp sınırlanamayacak kadar engindir. O duygunun aşkın yüceliğini ancak anneler bilir." denildi.

"ANNELERİN VARLIĞI CENNET, YOKLUĞU BİTİMSİZ BİR BOŞLUKTUR"

Anneye saygının, nesiller boyu tevarüs eden bağlılıklarla canlı kalan insan cevherine, insanlık özüne, adanmışlığa, yürek bağına, umudun sınırsız tahammülüne, bütün bir varlığa saygı olduğuna vurgu yapılan açıklamada, "Annelerin varlığı cennet, yokluğu bitimsiz bir boşluktur. Onun için toplumsal barışı ve huzuru ayakta tutacak canlı, güçlü bir sembol olarak ayakları altına cennet serilen annelerin hakkı hiçbir surette ödenmez." ifadelerine yer verildi.

"Eğitimden kültüre, ekonomiden siyasete kadar annelerin dünyalarına uzak düşen, onların beklentilerini karşılamayan, onları sevindirmeyi amaçlamayan hiçbir program, varlığın da hakikatin de doğasına uygun değildir." denilen açıklama şöyle devam etti: "Her anne yüreği evrenseldir, başkasının üzüntüsüne de sevincine de ilgisiz kalmaz. Anne vicdanı analık duygusuyla başkasının acısına da sevincine de en saf beşeri duygularla ortak olur. Acıyı, gözyaşını, alın terini ten rengine, sınırlara göre sınıflamayan bu insani zemin, kuşatıcı barışın da başarmanın da en güçlü imkânıdır."

"AİLE KURUMUNU ZAYIFLATACAK TUTUM, TAVIR VE UYGULAMALARDAN KAÇINILMALI"

Annelerin mutluluğunun, toplumun en doğru refah ve mutluluk göstergesi olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Dilinden yurduna, yasasına kadar hemen en temel varoluş olgu ve boyutlarını 'ana' motifiyle birlikte kavramsallaştırmış 'Anadolu'da aile okul, anne öğretmendir. Anneler en soylu öğretmenidir insanlığın, çağların, çocukların. Onlardan aldığımız terbiye, toplumu ifsat etmeyi amaçlayan sapkın hareketlerden en yıkıcı ve kıyıcı emperyalist saldırılara, bütün toplumsal çalkantılara karşı millet olarak direnmemizde çok etkili olmuştur. O nedenle, mutlu aile, güçlü anne temel hedefimiz olmalı, aile kurumunu zayıflatacak tutum, tavır ve uygulamalardan kaçınılmalı; anne odaklı, aile merkezli eğitime ve programlara önem verilmelidir. Toplumun temeli, hayat ağacının çekirdeği olan aileyi; aileyi, özveri ve fedakârlıkla kaynaştırıp ayakta tutan anneyi korumak, medeniyet ve insanlık değerlerimizi korumak demektir." denildi. AHMET KÖLGE