Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS Yarım Altın

İmsak: Güneş:
4 °C

Ramazanda Köylüleri Susuz Bıraktılar

Ramazanda Köylüleri Susuz Bıraktılar

DEDAŞ, kaçak ekibini köye almadıkları gerekçesiyle köyün elektriğini kesince Ramazan ayında köylüler susuz kaldı. Köylülerin yoğun tepkisi ve olayın basına yansıması üzerine köye gece saatlerinde tekrar elektrik verildi.

Beşiri ilçesine bağlı Doğankavak (Hathatke) köyü sakinleri, haksız kaçak cezası yazıldığı gerekçesiyle DEDAŞ’ın kaçak ekibini köye almadıklarını ve bu nedenle elektriklerinin kesildiğini belirtti. Elektrikleri kesilen köy sakinleri mağduriyetlerini dile getirerek, yetkililere seslendiler. Konuyla ilgili açıklama yapan DEDAŞ ise ekiplerin köye alınmadığı için elektriği kestiklerini belirtti.   

Köy sakinleri, kendilerine haksız kaçak elektrik cezası yazdığı iddiasıyla DEDAŞ ekibinin köye girmesine izin vermedi. Jandarma eşliğinde köye giden DEDAŞ ekibi ile köy sakinleri arasında ‘haksız kaçak cezası’ tartışması yaşandı.

Köy halkının köye girmelerine müsaade etmediği DEDAŞ ekibi tarafından köyün elektrikleri kesildi.

Köyde kaçak kullanmayan insanların da cezalandırıldığını belirten köy sakinleri, DEDAŞ’a tepki gösterdiler. Yaşadıkları mağduriyeti anlatan köylüler, sorunun bir an önce giderilmesi gerektiğini kaydettiler.

DEDAŞ ekibinin köyde kaçak kullanan ve kullanmayan herkese sayaçlarına bile bakmadan kaçak cezası yazdığını ileri süren köy muhtarı Mehmet Şirin Özcan, DEDAŞ’ın kaçak ekibine güvenmediklerini söyledi.

Elektriklerinin kesilmesi nedeniyle yüzlerce öğrencinin eğitimlerinin yarım kalacağını, köylülerin ramazan ayında büyük bir mağduriyet yaşayacağını vurgulayan Özcan, bunun büyük bir haksızlık olduğunu ifade etti.

 “SAYAÇLARA BAKMADAN CEZA KESİYORLAR”

Geçen yıl DEDAŞ ekibinin köyde rastgele ceza yazdığını öne süren Özcan, “2 binden 5-6 bine kadar bize ceza kestiler. O yüzden onlara güvenimiz kalmadı. DEDAŞ kaçak olsa olmazsa herkese ceza kesiyor, bazı sayaçlara bakmadan ceza kesiyorlar. Yetkililer mağduriyetimizi görsün istiyoruz. Millet mağdurdur. Ramazanda mağduriyetimiz artmasın. Düzenli olarak herkes ayda 100 lira veriyor. Kaç seneden beri böyle para veriliyor. Elektriğimizi bağlasınlar istiyoruz. Elektrik olmayınca su ve hayat yok.” diye konuştu.

“KAÇAĞI OLAN OLMAYAN HERKESE CEZA KESMİŞLER”

DEDAŞ ekibinin kendilerine haksız yere ceza yazdığını vurgulayan köy sakinlerinden İsmet Büyüktop, “DEDAŞ ekipleri kaçağı olan olmayan herkese ceza kesti. Köylüler olarak yetkililere ricada bulunduk ama bir çözüm bulamadık. Kaçağı olan olmayan herkese ceza kesmişler. Sayacı çalışana da çalışmayana da ceza kesmişler.” ifadelerini kullandı.

“KÖYLÜ RAMAZANDA SUSUZ BIRAKILDI”

Yaşanan duruma tepki gösteren köy sakinlerinden Alaattin Karabulut ise şunları söyledi:

“İki de bir köyümüze baskın yapılıyor. Sayaçları çalışan çalışmayan herkese ceza yazıyorlar. Köylü olarak fakir ve mağduruz. Elektrik tellerimizi koparmışlar. Köyümüzün nüfusu kalabalık, iki cami ve okulumuz var. Suyumuz kuyulardan elektrik vasıtasıyla çıkarılıyor. Köylü bu ramazanda susuz bırakıldı. Devletin bir an önce bu işe bir çözüm getirmesini talep ediyoruz. Menfaatleri için millete ceza kesiyorlar. Devletin bize sahip çıkması gerekir.”

DEDAŞ'TAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili konuşan DEDAŞ yetkilileri, kayıt dışı elektrik taraması yapan görevlilerinin köye alınmaması nedeniyle köyün elektriğinin kesildiğini belirttiler.

GECE SAATLERİNDE KÖYE YENİDEN ELEKTRİK VERİLDİ

Köylülerin elektrik kesintilerine yoğun tepkisi ve olayın basın ile sosyal medya üzerinde duyulması üzerine DEDAŞ gece saatlerinde köye tekrar elektrik vermeye başladı. İLKHA