Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS Yarım Altın

Öğle: İkindi:
4 °C

Çiğ Süt Destekleme Kararı Resmi Gazete ‘de

Çiğ Süt Destekleme Kararı Resmi Gazete ‘de

2019 yılında yapılacak çiğ süt desteği ve süt piyasasının düzenlenmesine ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, 2019 yılında yapılacak çiğ süt desteği ve süt piyasasının düzenlenmesine ilişkin kararın yürürlüğe konulmasına, 5488 sayılı Tarım Kanununun 19'uncu maddesi gereğince karar verildi.

Üretmiş olduğu çiğ sütü 17 Aralık 2011 tarihli ve 28145 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik kapsamındaki süt işleme tesislerine satan ve 4'üncü maddede tanımlanan bir üretici örgütüne üye olan yetiştiricilere; manda, inek, koyun ve keçi sütü ile soğutulmuş inek sütüne, üretici örgütleri kanalı ile pazarlanan soğutulmuş inek sütüne Tarım ve Orman Bakanlığının belirleyeceği dönemler ve birim fiyatlar üzerinden destekleme ödemesi yapılacak.

Üretmiş olduğu çiğ sütü, süt piyasasının düzenlenmesi uygulaması kapsamında, üretici örgütleri aracılığı ile süt tozuna çevirterek Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğüne (ESK) satan üreticiler çiğ süt desteklemesinden yararlandırılacak. HABER MERKEZİ