Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS Yarım Altın

Öğle: İkindi:
4 °C

Bebek Ölümlerinde Gerileme Var

Bebek Ölümlerinde Gerileme Var

Batman İl Sağlık Müdürü Doktor Mehmet Hakan Pamukçu, Batman’da 2017 yılı bebek ölümlerinin binde 11,1 iken 2018 yılı resmi olmayan rakamlara göre bebek ölümünün binde 9,3’e gerilediğini söyledi.

Batman İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Birimi koordinasyonunda Yenidoğan Canlandırma Programı uygulayıcı eğitimi gerçekleştirildi. 

Yenidoğan Canlandırma Eğitimcileri tarafından il kamu ve özel hastaneleri ile 112 de görevli doktor, ebe, hemşire, acil tıp teknisyeni ve Ambulans Acil Bakım Teknikeri personelinden oluşan 50 personele verildi.

Eğitimle ilgili açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Doktor Mehmet Hakan Pamukçu, “Yenidoğan Canlandırma Programın amacı yenidoğan ölümlerinin azaltılması, yenidoğana optimal yaklaşım ve etkin bir resüsitasyon sağlanması ile doğum esnasında görev alan sağlık personelinin tümünün eğitime alınarak sertifikalandırılmasıdır. İlimizde düzenlenen bu eğitimler ve diğer çalışmalarla bebek ölüm oranlarında önemli ölçüde yol kat edilmiştir. 2017 yılı bebek ölümlerimiz binde 11,1 iken 2018 yılı resmi olmayan rakamlara göre bebek ölümü binde 9,3’e gerilemiştir.” dedi.

Üç gün süren eğitim programında başarı gösterenlere sertifikaları İl Sağlık Müdürü Hakan Pamukçu, Halk Sağlığı Başkanı ve şube müdürleri tarafından takdim edildi. AHMET KÖLGE