AKP, PKK'yi Barajın Üstüne Taşıdı

Article

 

Seçim sonuçları üzerindeki değerlendirmeler devam ediyor. Bu seçimden sonra görünen o ki en çok Kürdistan halkı derin bir oh çekmiş durumda. HDP’nin ya da başka bir deyişle PKK’nin yüzde onluk seçim barajını aşmasına doğal olarak en çok bölge halkı seviniyor.

Bence de kısa dönemde PKK’nin barajı aşması Kürt Halkının hayrına olmuştur. Neden mi? Nedeni çok basit. PKK seçim öncesi tüm hazırlığını yapmış ve seçimin sonuçlanmasını bekliyordu. Eğer PKK barajın altında kalacak olsaydı, en hafif tabirle kan gövdeyi götürecekti. Bölgede yaşayanlar bunun şahididir. İnsanlar oy ve can arasında tercih yapmak zorunda kalınca mecburen oy tercihini kullanmak suretiyle canlarını kurtarmak istediler.

Hatta bölgede görev yapan asker ve polisin de bu kaygıyla oy kullandıklarını söylemek pek yanlış olmasa gerek. Asker ve polis lojmanlarında ya da bu kesimlerin yoğun olarak oy kullandıkları sandıklardan çıkan sonuç da bunun göstergesidir. Yani eli silahlı kesimler bile, bir çatışmaya mahal vermemek için PKK’den yana oy kullandılar. Hal bu iken sivil insanlar ise hayda hayda, PKK’ye evet dedi.

Düşünün bir kere barajı aşan PKK şu an bölgede kendine oy vermeyenleri araştırmakla meşgul. 150 seçmeni olan bir köyde 145 oy alan PKK’nin kapı kapı dolaşarak kendisine oy vermeyen o 5 kişiyi aradığı yönündeki haberlere bakınca insanın, Allah gözünüzü doldursun diyesi, geliyor.

Bölge halkı bu seçimde hiçbir seçimde olmadığı kadar baskıya maruz kaldı.  Bir de PKK barajı aştı deyişime da takılıp kalmayın. Hele hele sakın ola ki seçime; PKK değil HDP girdi demeyin. Bu çok komik bir iddia olur.

PKK’nin olduğu yerde HDP’in eş genel başkanları bile ancak ve ancak konu mankeni olurlar. Onların karar verme veya söz söyleme konusunda birer fondan ya da vitrinleri süsleyen cansız mankenlerden hiçbir farkı yoktur.

Nitekim seçim ertesinde HDP’liler tarafından yapılan Emanet oy açıklamasına PKK hemen tepki gösterince HDP’nin çarkçı kemale bağladığına hep beraber şahitlik ettik.

Deveye hendek atlatamayan AKP, PKK’ye barajı atlatmayı başardı. MHP’ye kayması muhtemel yüzde 1-2’lik oy oranı için birden bire güvenlikçi ve inkâr politikalarına yönelen AKP, neredeyse bölgenin tamamından oldu. Yozgat’a pirince giderken Diyarbakır’daki bulgurdan da oldu.

Peki, yöneldiği güvenlikçi politikalar hayata geçirilebildi mi? Tabi ki de hayır. Şu bir gerçek ki, sistem değişmedikçe iktidar ne kadar değişirse değişsin, kafa hep aynı kalıyor. AKP iktidarı da kendisinden önceki iktidarlar gibi, Kürdistan’a bir tür fizan gözüyle baktı. Bölgeyi sürgün mahali haline getirmek suretiyle bölgede paralel çöplüğü oluşturmanın bedelini ise ağır ödedi.

Ülkenin neresinde paralelci damgasını yemiş bir polis varsa hemen bölgeye sürgün edildi. Arıza olarak kabul edilen ne kadar memur varsa istikamet Kürdistan, hitabına maruz bırakıldı.

Tarihin gördüğü en oportünist grup olan bu paralelciler ise her türlü melaneti kendilerine mubah sayarak PKK ile açık açık iş birliği yaptı.

Çözüm süreciyle PKK’ye şehirlerde silahlanma alanı açan AKP, özellikle Kürdistan’da alınan seçim mağlubiyeti hakkında kendinden başka hiç kimseyi suçlamaya kesinlikle hakkı yoktur. Otursunlar hep beraber Arabesk takınarak, Kendim ettim, kendim buldum, parçasını mırıldanıp dursunlar.

AKP doğru hedefe yanlış yol ile gitmenin cezasını bölgeyi altın tepsi içerisinde PKK’ye teslim etmekle ödedi.

Adına çözüm süreci denen süreç doğru bir adım idi. Ama 20 Milyonluk bir halkın tüm sorunlarını PKK’nin silahlarına rehin bırakmak ve Halkın sorunlarını PKK meselesine indirgemek aslında halka, ben sadece ve sadece PKK ile konuşurum, mesajı oldu. Bu mesajı doğru okuyan PKK ise adeta bölgeyi kıskaç altına aldı.

Erdoğan’ın, Kürt sorunu vardır ya da Kürt Sorunu benim sorunumdur, söyleminden Kürt Sorunu Yoktur söylemine geçişi ve olayı inkârcı bir yaklaşımla sadece terör sorununa indirgemesi eli silahlılar için tam bir fırsat oldu.

Hâsıl-ı kelam AKP yaptığı yanlışlarla PKK’ye Baraj aşırtmıştır.

Bundan sonrası Kürt Halkı için büyük sıkıntıların ve hukuksuzlukların yaşanacağı bir dönem olacak gibi görünüyor. PKK kazanmanın ve hakimiyetin getirdiği şımarıklıkla AKP ise kaybetmenin verdiği hayal kırıklığıyla bakacaktır Kürt Halkına.

 

Yani anlayacağınız Müslüman Kürt halkı bir kez daha iki ateş arasında kalmış durumda. Allah Yardımcısı olsun…

Yazar Hakkında

Toplam

7

Makale

METİN GÖKMEN

Önceki Hür Adaylar Meclise Girebilir mi?
Sonraki

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.