NEREDE O ESKİ BATMAN!

Article

 

     Aslında bu ifadeyi sadece Batman için kullanmak çok doğru değil sanki. Çünkü hangi memlekette büyüklerimizin ağzından laf almaya çalışırsak bu ifadeyi kullanırlar. Nerde; o eski Batman, o eski Diyarbakır, o eski Mardin, o eski Giresun, o eski Konya…

     Bu ve buna benzer ifadelerin altında bir de gizli olmayan, aşikâr bazı anlamlar vardır. Bu ve benzeri cümlelerin altında; eskiye bir özlem, yeni olana karşı da bir sitem vardır. Yeniyi kabullenememe vardır. Biraz da pişmanlık vardır aslında.

     Eskiye özlem duyup da yeniye sitem edenler, aslında kendilerine kızıp, kendilerine sitem etsinler. Çünkü bu nesil onların eseridir. Onların yaptıkları hataların ve yapmadıkları doğruların neticesidir.’ ‘Kendi düşen ağlamaz.’ demişlerse de bu hep böyle olmuyor. Bazen öyle bir düşersiniz ki, sadece siz değil, anneniz de ağlar.

     ‘’Nerde o eski Batman. Eskiden buralar böyle miydi! Eskiden kızlarımızın başı örtülüydü, edep ve iffet sahibiydiler, ya şimdiki kızlar… Eskiden, genç delikanlılarımız böyle miydiler! Mahallenin namus bekçiliğini yapan gençlerimiz, namus avcıları oldular.’’ gibi cümleleri büyüklerimden çok duyuyorum.

     ‘‘Başınıza her ne musibet gelirse, kendi yaptıklarınız yüzündendir.’’ (Şura 30) ayetini hatırlıyor sonra insan. Evet, büyüklerimizin eskilere olan özlemlerini ve yeni nesle olan sitemini yersiz buluyoruz değil mi?

     O zaman şunu da unutmayalım; eğer bizler de bugün yerine getirmemiz gereken sorumluluklarımızı yerine getirmezsek, yarınlardan şikâyetçi olma hakkımızı da kaybedeceğiz. Bugün gençlerimizin her yaptıklarına bir kılıf bulurcasına ‘gençlik işte ne yaparsın? Gençlik hevesi işte canım, bırakalım gençliklerini yaşasınlar.’’ deyip gençliği suyun akışına terk edersek, bugünlerimizi mumla ararız da bulamayız.

     Bugünün gençliğini nasıl yetiştirirsek, yarın öyle bir toplum bulacağız. Aslında biz bugün gençliğimizi yetiştirerek, yarınlarımızı tasarlıyoruz. O halde yarın pişman olmamak için, bugünden pişman olacağımız işler yapmayalım. Ya da yapmamız gerekenleri yapalım.

     Aslında bu sorun sadece bizim Batman’ımıza has bir mesele değil. Bu aslında hem ülke olarak hem de dünya olarak yaşadığımız acı bir gerçek. Ama ben bölge insanı olmam hasebiyle ve bir Batman’lı olmam hasebiyle Batman gençliğini ele almak istedim.

     Bu konuda gerek Batman’daki İslami camialar, STK ve Vakıflar üzerlerine düşeni yapmalıdır. Kimisi yapsa da bu yetersiz kalıyor. En önemlisi de Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzün, Batman Belediyesinin ve bu konuda imkân sahibi her kurumun, gençler için ciddi projeler yürütmesi gerekir. Öyle kâğıt üzerine kalan, gençleri cezp etmeyen, sırf proje yapmış olmak için yapılan projeler değil.

     Tabi ki iş sadece bununla bitmiyor. En büyük görev ebeveynlere düşüyor yine. Yarın yetiştirdikleri, daha doğrusu yetiştiremedikleri nesilden şikâyet ederlerse; birisi de çıkar ‘‘Bu nesil elinizden kayarken siz neredeydiniz?’’ diye sorar. Yarın pişman olmamak için bugünden işe başlamalıyız. Bir yandan maalesef kaybettiğimiz nesli kazanmaya çalışırken, bir yandan da yeni bir nesil yetiştirmeliyiz.

 

     Haramların ve fuhuşiyatın kol gezdiği günümüzde, gençliği suyun akışına terke etmek; gençleri girdapta boğmak olur. İçinde yaşadığımız zamanın ve dünyanın, düzenini, temeli İslami esaslara göre kurulmamıştır. İçinde yaşadığımız bu düzen ve sistem gayri İslami iken, gençlerin yaptığı her hataya ‘gençlik hevası’ deyip işin içinden sıyrılmaya çalışmak ne kadar İslami’dir acaba? Neslimizi biz değil de bu bozuk düzen yetiştirirse, yarın bu nesle kızmak gibi bir hakkımız dahi olmayacak.

Yazar Hakkında

Toplam

32

Makale

ÖMER ARSLAN

Önceki BUNLAR KİMİN POLİSİ?
Sonraki İSLAM’IN HEDEFLERİNİ GERÇEKLEŞTİRMEYE UZAK MIYIZ?

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.