BURUK BAYRAM VE KURBAN BİLİNCİ

Article

 

  İlk insan ve ilk peygamber Hz. Âdem’den başlayıp Hz. İbrahim’le sembolleşen kurban, yakınlaşma manasına gelen bir fiil bir eylemdir. Kurban insanı,  insanları hedefine,  amaçlarına ulaştıran önemli vasıtalarından bir vasıtadır. Kişinin verdiği kurbanlar, bir gün onu hedefine götürecektir. Gayesi için kurban veremeyenlerin hedeflerine, gayelerine ulaşmaları mümkün olmayacaktır.

 Her insan gibi her sistemin de kendisine belirlemiş oldukları amaç ve hedefler vardır. Küçük sistemlerden tutun da en büyükleri olan devletlere, topluluklara kadar bu kural böyledir.  Amaçlar doğrultusunda belirlenen hedefleri yakalayabilmek için kullanılan değişik araçlar bulunmakta. Kurban mefhumu bu araçların içinde belirgin bir yere sahiptir. Son noktaya varıldığında kimileri amaçlarıyla beraber hedeflerini yakalayabilmekte, kimileri ise ikisini veya ikisinden birisini ıskalayabilmektedir.

  Herkes gibi inanan insanların, siyasi toplulukların da kendilerine belirledikleri hedefler vardır. İman ehli çekim merkezi hükmünde olan amaç kısmına Allah’ı koydukları için diğerleri buna göre şekillenmektedir. Allah’ın dilediği ve razı olduğu sistemi oluşturma ise bunun yansıması olmaktadır.        

  Sonuca ulaşmak önemli olmakla beraber yapılması gerekenler yapıldıktan sonra takdiri ilahiye havale edilir. İmkânlar kullanıldıktan sonra sonuca dair sorumluluk inanan insanların omuzlarından düşer. Yüce Allah dilerse hedefi yakınlaştırır. Dilerse hedefi başka nesillerin elleriyle gerçekleştirir. İlahi amacın yol güzergâhında hedefe ulaştıran araçların önemlilerinden biri de kurban, kurban olmaya hazır nesillerdir.

  Kökü temsil eden amacın sağlamlığı, kim olursa olsun kişinin hedefe ulaşmasını mümkün kılmaktadır. Bundan dolayıdır batıl düşüncelerin peşinden gidenler bile kendilerini amaçlarına kurban olarak adayıp kurban ettikleri için hedeflerine kimi süreler için ulaşmaktadırlar.

 Ümmet olarak bir asra yakındır kurbanlar vermekteyiz. Coğrafyamızın dört bir tarafı adaklarımızın,  kurbanlarımızın kanlarıyla sulanmakta. Küfür cephesinin bilumumun necis elleriyle ümmetin evlatları katledilmektedir. Solcusu, sağcısı, budisti,  siyonisti… Bu vahşette elbirliği etmişçesine veya yarışırcasına bizleri katletmektedirler. Hiçbir mezhep, tarikat veya ırki farklılığımız bir noktada yekvücut olmamızı engellememektedir.  Zalimlerin namlularının ucunda durma noktasında ayrı değiliz.

   Kim ne derse desin acı olmakla beraber ümmetin yaşadıkları bir umut kıvılcımıdır. Acının derecesi ne kadar yüksek olsa da bu durum değişmeyecektir. Coğrafyanın, mazlum evlatlarının kanları er veya geç terkedilmiş, sahipsiz kalmış bu gemiyi harekete geçirecektir.

 Müslümanların tüm eksik ve yanlışlarına rağmen insanlığa umut olmuş, olacak yegâne nizam İslam’dır. Beşeri düzen ve ideolojiler dar zamanlarla sınırlıdırlar. İnsanlık serüveniyle kıyaslanınca mevcut zulüm rejimlerinin uzun ömürlü olamayacakları muhakkaktır.

  En mübarek gün ve gecelerin hürmetini çiğneyen, tüm ilahi şiarlara savaş açmış Siyonist, Budist sosyalist katiller ve yerli yabancı işbirlikçilerine karşı gösterilmesi gereken duruşlarımızdan sorumluyuz. Herkesin muhasebesi kendi duruşuna göre olacaktır.

  Bayram ve mübarek günlerimizin arifesinde mescitlerimizi, sokak ve yollarımızı kana bulayıp düşmanlıklarını izhar edenlere şunu hatırlatmak istiyoruz; Katlettiğiniz bu mazlumlar ümmetin kurbanları olacak. Bizleri ve sizleri ilahi adalete yakınlaştırıp zalimlerin helakıyla beraber mazlumların hedeflerine ulaşmalarına vesile olacaktır.

 İbrahim’in sadakati, İsmail ve Hacer’in teslimiyetiyle şekillenmiş İbrahimi ailelerin coğrafyamızda meydana gelmesi umuduyla tüm inananların hasseten zulüm altında inleyen, katliamlara maruz kalan, şehir ve medeniyetleri tahrip edilenlerin bayramlarını tebrik ediyorum. Bu bayram hayır ve kurtuluşa vesile olsun.

 

 

Yazar Hakkında

Toplam

14

Makale

EMİN ÖMEROĞLU

Önceki ÖLÜM TAŞLARI DÖŞENEN YOLLARIMIZ
Sonraki HİZMETİNİZ EZİYET OLMASIN

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.